Sezon grzewczy jeszcze się nie zakończył, a mieszkańcy Rudy Śląskiej – Halemby z niepokojem wyglądają już tego kolejnego. Przez wiele lat ciepło do halembskich domów było doprowadzane z Elektrowni Halemba, która w maju tego roku przestanie świadczyć taką usługę. Od nowego sezonu ogrzewać mieszkańców tej dzielnicy będzie Ciepłownia Halemba, jednak zanim to nastąpi rudzkie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej musi wybudować nową nitkę linii przesyłowej.

Halemba to największa dzielnica Rudy Śląskiej, z jednej strony otoczona lasem, a z drugiej pokaźną siecią dróg. Przez dziesiątki lat ponad 26 tysięcy mieszkańców tej urokliwej dzielnicy ogrzewała Elektrownia Halemba, która w maju tego roku wygasi produkcję ciepła. Schedę po niej przejmie Ciepłownia Halemba, wchodząca w skład Zespołu Elektrociepłowni Przemysłowych Carbo-Energia.

Carbo-Energia poczyniła już szereg niezbędnych inwestycji, aby w 100 procentach wywiązać się podpisanej umowy. Wyposażył między innymi Ciepłownię Halemba w nowy kocioł, spełniający wszystkie restrykcyjne wymogi ochrony środowiska.

Wiele pracy czeka rudzkie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Spółka musi wybudować nową nitkę ciepłociągu, który połączy Ciepłownię Halemba, znajdującą się na terenie Kopalni Węgla Kamiennego Halemba-Wirek, z resztą linii przesyłowej.

Żeby halembianie już wczesną jesienią mieli ciepło w swoich domach trzeba położyć ponad 2 km ciepłociągu. Na całe szczęście pracę już się rozpoczęły.

Na razie prace przebiegają zgodnie z harmonogramem, ale problemy mogą pojawić się wtedy, kiedy roboty rozpoczną się na terenie kopalnianym.

KOMENTARZE