W Polsce lawinowo rośnie liczba nieszczepionych dzieci. W 2016 roku od tego obowiązku uchyliło się ponad 23 tys. osób. To efekt coraz silniejszego ruchu antyszczepionkowego, który działa w naszym kraju. W internecie nie brakuje mitów na temat szkodliwości szczepionek.

Szczepionki od wielu lat znajdują się po lupą Światowego Komitetu ds. Bezpieczeństwa Szczepień oraz firm farmaceutycznych. Regularnie są poddawane badaniu tzw. po kliniczne profile bezpieczeństwa. Narasta konflikt pomiędzy zwolennikami rozszerzenia obowiązkowego programu szczepień a jego przeciwnikami. Lekarze już teraz ostrzegają, że za kilka lat takie choroby jak odra czy ospa mogą znowu zbierać swoje śmiertelne żniwo. Z badań wynika, że z 9/10 rodziców popiera szczepienia. Po propagowaniu obowiązkowych szczepień coraz chętniej włączają się medyczne autorytety.

W Polsce szczepienia dzieci są obowiązkowe ich harmonogram dyktuje rozporządzenie ministra zdrowia. Czy warto igrać z życiem własnego dziecka? Na to pytanie każdy rodzic musi odpowiedzieć sobie sam.

Media

KOMENTARZE