1 października 1922 roku to data szczególna w historii Zabrza. Tego dnia miejscowość będąca wówczas największą wsią w Europie uzyskała prawa miejskie.

 

Z tej okazji jak co roku zorganizowano Skarbnikowe Gody. Wydarzenia upamiętniające nadanie praw miejskich. Przez 95 lat Zabrze znacząco zmieniło swój charakter z górniczego serca śląska stało się nowoczesnym centrum turystyki postindustrialnej.

Tematem przewodnim 95 lecia miasta Zabrze było Sportowe Miasto. Impreza rozpoczęła się od wielobarwnego pochodu przez ul. Wolności do parku Dubiela. Tam na uczestników czekała moc atrakcji w ramach pikniku rodzinnego, wśród nich występy muzyczne i taneczne, konkursy i animacje sportowe. Przygotowania do imprezy trwały pół roku. W organizacji Skarbnikowych Godów pomogły zabrzańskie szkoły oraz zrzeszenia i instytucje.

Władze miasta szukają już pomysłów na setne urodziny Zabrza. Chodź władze miasta są zadowolone z kierunku rozwoju Zabrza, niektórzy mieszkańca otwarcie wyrażali niezadowolenie z jakości służby zdrowia i gospodarowania odpadami. Inni zaś życzyli jubilatowi pozostania na obecnym kursie rozwoju miasta.

Skarbnikowe Gody to doskonała okazja aby przypomnieć sobie burzliwą historię Zabrza, które uzyskało prawa miejskie będąc niemiecką miejscowością przygraniczną a już w 1945 roku zostało przyłączone do Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Media

KOMENTARZE