Co zrobić by z naszego regionu zniknęły góry śmieci, jak walczyć z nielegalnymi wysypiskami, w jaki sposób uświadamiać społeczeństwo – o tych kwestiach dyskutowano w środę, 23 lutego w sosnowieckim Media Centrum. Zainaugurowano bowiem wielka akcję społeczną „Życie po śmieciach”.

23 lutego w siedzibie Dziennika Zachodniego zainaugurowano kampanię „Życie po śmieciach”. Akcja, której twarzą została aktorka Joanna Bartel ma uświadamiać, że każdy z nas jest producentem śmieci i każdy z nas ma wpływ na wygląd najbliższego otoczenia.

Statystyki pokazują, że problem nielegalnych wysypisk jest niezwykle ważny. W ankiecie przeprowadzonej przez Dziennik Zachodni aż 90% mieszkańców Górnego Śląska stwierdziło, że w swoim najbliższym otoczeniu zetknęło się z nielegalnymi wysypiskami. 1% nie zwróciła na to uwagi. Tylko 9% nie zauważyło tego problemu.

Konferencja zorganizowana w Sosnowcu prócz promocji akcji „Życie po śmieciach” było także kolejnym spotkaniem informującym o zmianach, które najprawdopodobniej dotkną samorządy w tym roku. Chodzi o zmiany w ustawie dotyczącej gospodarki komunalnej. W konferencji uczestniczyli min. Andrzej Misiołek senator RP oraz posłanka Danuta Pietraszewska, którzy pracami nad ustawą o gospodarce komunalnej zajmują się w parlamentarnych komisjach.

O nowej ustawie mówi się dużo, nie wszyscy jednak wiedza na czym będzie polegała. Nowa ustawa przerzuca odpowiedzialność gospodarowania odpadami na gminy. W praktyce oznacza to m.in., że właściciel gospodarstwa domowego będzie wnosił opłatę do budżetu gminy za gospodarowanie odpadami, której wysokość będzie uzależniona od ilości mieszkańców w gospodarstwie. Podobne rozwiązania stosowane są praktycznie w całej Unii Europejskiej. Kilka lat temu w wyniku referendum system wprowadzono także w Pszczynie.

Uregulowanie gospodarki śmieciowej jest o tyle ważne, że jeśli Polska nie uporządkuje kwestii gospodarowania odpadami czekają nas poważne konsekwencje finansowe. Kary, jakie może narzucić na nas Unia Europejska sięgać mogą nawet 100 mln euro.

KOMENTARZE

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.