95 lat Orkiestry Dętej KWK Pokój MCK w Rudzie Śląskiej

Orkiestra Dęta KWK „Pokój” obchodzi swoje 95-lecie. Z tej okazji w najbliższy piątek /20 stycznia br./ o godz. 18.00 w Miejskim Centrum Kultury im. H. Bisty w Rudzie Śląskiej odbędzie się uroczysty koncert jubileuszowo-karnawałowy. – Serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców, którzy razem z nami chcą uczcić 95. urodziny orkiestry – mówi Jacek Kampa, dyrygent Orkiestry Dętej KWK „Pokój”.

Orkiestra Dęta KWK "Pokój" została założona w 1922 roku przez ludzi, którzy poprzez muzykę wyrażali swój patriotyzm. Ambitne zamierzenia rozwijającej się orkiestry przerwał wybuch II wojny światowej. Działania wojenne różnie pokierowały losem członków zespołu, ale już w kilka dni po wyzwoleniu wznowili oni muzyczną działalność.

Orkiestra koncertowała dla załogi kopalni, rodzin górniczych oraz dla mieszkańców robotniczych osiedli. Ważnym aspektem działalności orkiestry była także nauka gry na instrumentach młodych adeptów. Wspólne muzykowanie ze starszymi kolegami było doskonałą okazją do nabycia koniecznych umiejętności i doświadczenia.

W 1968 roku nastąpiło połączenie sąsiadujących ze sobą kopalń "Wanda-Lech" i "Pokój" w jedno przedsiębiorstwo państwowe - Kopalnię Węgla Kamiennego "Pokój". W jeden zespół połączono również orkiestry obu zakładów. Kolejną transformację zespół przeszedł w 1996 roku. Po połączeniu kopalni „Pokój” z KWK „Walenty-Wawel” połączono również orkiestry tych zakładów. Orkiestra liczyła wtedy prawie 120 muzyków. Od 2008 roku orkiestra działa na nowych zasadach finansowo-prawnych jako Rudzkie Stowarzyszenie Kulturalne - Orkiestra Dęta KWK "Pokój".

Dyrygentami orkiestry byli kolejno: Wilhelm Kubisa /lata 1925-1957/, Romuald Żurek /lata 1959-1980/, Jan Karkosza /lata 1980-1982/ oraz Eugeniusz Kozyra /lata 1982-1993/. Od 1993 roku orkiestrę prowadzi Jacek Kampa, który jako waltornista dołączył do niej w 1984 roku. Obecnie w zespole gra 65 muzyków w wieku od 16 do 76 lat, w tym 7 kobiet. – Mimo dużego składu nie zawsze wszyscy muzycy są dyspozycyjni, dlatego ciągle poszukujemy chętnych do grania w naszym zespole – mówi Jacek Kampa. Orkiestra koncertuje w kraju i za granicą, często współpracując ze znakomitymi i popularnymi artystami.

Zespół uczestniczył w wielu konkursach, przeglądach czy festynach. – Do naszych największych sukcesów należy m.in. zajęcie I miejsca wśród orkiestr dętych w konkursie w Boesel w Niemczech w 2003 roku – wspomina Jacek Kampa. – Oprócz zwycięstwa orkiestry zdobyliśmy I miejsce dla zespołów młodzieżowych dla składu wyodrębnionego z całej orkiestry, złoty medal dla dyrygenta i Grand Prix całego konkursu. Warto podkreślić, że uczestniczyło w nim ponad 60 różnego rodzaju zespołów – dodaje.

Szerokie grono miłośników orkiestra zawdzięcza nie tylko wysokiemu poziomowi artystycznemu, ale również atrakcyjnemu repertuarowi. Oprócz utworów typowych dla orkiestr dętych muzycy wykonują utwory muzyki poważnej, a także standardy musicalowe czy filmowe. Rudzkie orkiestry dęte mają długą historię i piękne tradycje. Najstarszym zespołem jest Orkiestra Dęta KWK „Bielszowice”, która gra już od 97 lat. Z kolei historia orkiestry KWK „Wirek” sięga 1949 roku, a orkiestry KWK „Halemba” – 1960. Rudzkie orkiestry dęte zdobywają nagrody i wyróżnienia na konkursach w całej Europie. Zapewniają najwyższy poziom również dzięki temu, że łączą pokolenia.

źródło: rudaslaska.pl

Media

KOMENTARZE