To niezwykła lekcja historii. Uczniowie z całej Polski rywalizowali o zwycięstwo w III Ogólnopolskim Konkursie „W Kręgu Poezji i Prozy Lagrowej Byłych Więźniarek KL Ravensbrück”. Finał odbył się w Miejskim Centrum Kultury.

Ten konkurs to przede wszystkim wiele niezwykle wzruszających historii. Historii kobiet, które jak na własnej skórze przekonały się jak wyglądało piekło na ziemi...

Swoje przeżycia więźniarki obozu w Ravensbruck spisywały w formie wierszy i prozy. To właśnie ich zapiski są prezentowane przez uczestników konkursu. Konkursu, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Dla młodzieży szczególnie ważne jest to, że uczestnictwo w nim stanowi niezwykłą lekcję historii i jest świadectwem tego, że o tragicznych wydarzeniach sprzed lat wciąż się pamięta.

A poznanie tych wyjątkowych historii kobiet, które przeżyły piekło obozu może także wpłynąć na nasze życie. Dowód? Twórczość Michała Książka, której także można było wysłuchać w trakcie tegorocznej edycji konkursu. Jego płyta pod tytułem "Mury" to projekt muzyczny inspirowany rodzinną historią.

 

Pozostaje liczyć na to, że projekt poruszy i zainspiruje młodych – tak jak jury III edycji Ogólnopolskiego konkursu poruszył występ Weroniki Zarzyckiej i Anny Dawal, które odpowiednio w kategorii wiersz i proza wygrały w tegorocznej edycji konkursu.

Media

KOMENTARZE