Gliwickie centrum sterowania ruchem to jedno z najnowocześniejszych tego typu rozwiązań dotyczących komunikacji w Polsce. Już wkrótce podstawy podobnego systemu mają zostać zaadaptowane na potrzeby miasta Ruda Śląska.

 

W ramach projektu Smart City już wkrótce na rudzkich drogach mają pojawić się analizatory jakości powietrza oraz inteligentny system sterowania ruchem. Wszystko po to aby zrobić technologiczny krok do przodu.

Usprawnienie ruchu publicznego to nie jedyny kierunek rozwoju smart city w Rudzie Śląskiej. Mieszkańcy będą mogli również na bieżąco sprawdzać status swoich spraw urzędowych. W ramach jednego systemu rudzianie będą mieli szereg możliwości od kontaktu z odpowiednim urzędnikiem po sprawdzenie kalendarza imprez kulturalnych.

System stanie się inteligentny wówczas gdy będzie spójny, dlatego wszystkie elementy mają być połączone w ramach jednej sieci szerokopasmowej co będzie stanowiło technologiczny kręgosłup miasta.

Pierwsze inwestycje zostaną zrealizowane już w przyszłym roku. Finansowanie projektu będzie możliwe ze środków budżetu miasta, choć włodarze miasta zapewniają, że starają się o wsparcie z zewnątrz. Na razie władze miasta uzyskały dotacje unijne w wysokości 4 mln 300 tys. złotych na rozwój e-usług z zakresu geodezji i kartografii. Pozwolą one na sprawniejsze zarządzanie gruntami na terenie miasta.

 

Media

KOMENTARZE