17 listopada na całym świecie obchodzono Dzień Wcześniaka, nie inaczej było w Rudzie Śląskiej, gdzie z tej okazji budynek Szpitala Miejskiego w Goduli podświetlono na fioletowy kolor. 

 

Dla dziewięciu najmłodszych pacjentów przygotowano specjalne prezenty a dla rodziców prelekcje i porady. Szacuje się, że na całym świecie co 10 dziecko rodzi się za wcześnie. W rudzkiej placówce medycznej na świat przychodzi co roku prawie 200 dzieci urodzonych między 22 a 37 tygodniem ciąży. Dzięki rozwojowi medycyny ich szanse na przeżycie są coraz większe.

Lekarze przy tego typu wydarzeniach zwracają również uwagę na główne czynniki ryzyka przedwczesnej ciąży. Na oddział rudzkiej neonatologii trafiają kobiety ciężarne z całego Górnego Śląska oraz sąsiednich województw. Szpital dysponuje obecnie 9 stanowiskami intensywnej terapii noworodka oraz 24 inkubatorami. Dzięki dotacji z budżetu państwa w planach są kolejne zakupy.

Nikt nie ukrywa, że nie jest łatwo być rodzicem małego wojownika. Dziecko najpierw przez wiele tygodni przebywa w inkubatorze a później czeka je długa i pełna wyzwań rehabilitacja.

Dzień Wcześniaka ma przede wszystkim zwrócić uwagę opinii publicznej na szereg problemów z jakimi borykają się na co dzień dzieci oraz ich rodzice.

 

Media

KOMENTARZE