Blisko 2,5 tysiąca osób rocznie w Polsce pada ofiarą przestępstw określanych mianem „metody na wnuczka”. Polega ona na wyłudzaniu pieniędzy od osób powyżej 65. roku życia. Policjant, prokurator, wnuczek lub syn – to jedne z wielu ról, pod jakie podszywają się groźni przestępcy, kontaktując się telefonicznie lub bezpośrednio ze starszą osobą, która staje się dla nich celem. 

W Rudzie Śląskiej, po kilku miesiącach spokoju policjanci otrzymali kolejne zgłoszenia w sprawach wyłudzeń „na wnuczka”. Policja cały czas ostrzega przed przestępcami apelując o szczególną uwagę w przypadku, gdy ktoś prosi nas o pieniądze.

Nie odbierać tajemniczych telefonów, nie otwierać drzwi nieznajomym, nie ufać nikomu, kto zachowuje się podejrzanie. Takie postawy wobec sprytnych przestępców wymieniają jako właściwe mieszkańcy Rudy Śląskiej.

Jak dodaje Arkadiusz Ciozak z KMP w Rudzie Śląskiej, wiele wskazuje na to, że za przestępstwami „na wnuczka” często stoją całe grupy zaangażowanych wyłudzaczy. Możliwe zatem, że za udanym i nieudanym wyłudzeniem w naszym w Rudzie Śląskiej stoi ta sama osoba. Oszusta schwytać się póki co nie udało, co pokazuje jak trudne jest dotarcie do podejrzanych. Dlatego tak wiele w podobnych przypadkach zależy od potencjalnych ofiar.

Media

KOMENTARZE