„Człowiek przez duże „C” to tytuł unikalnego projektu teatralnego, do którego nabór ruszył w Rudzie Śląskiej. Warsztaty teatralne organizowane przez Instytut Karskiego pozwolą młodym ludziom na zmierzenie się z postacią legendarnego kuriera. Zgłoszenia można nadsyłać do 26 lutego 2012 roku.

To już kolejna edycja warsztatów teatralnych organizowanych przez Instytut Karskiego w Rudzie Śląskiej. W ostatnich latach młodzież miała okazję wzięcia udziału w warsztatach teatralnych, prowadzonych przez Leszka Mądzika oraz Ewę Pirowską, których efektem było przedstawienie teatralne poruszające w oryginalny sposób kwestię dialogu, tolerancji i praw człowieka. Tym razem podczas dziewięciu spotkań uczestnicy przygotują przedstawienie teatralne, związane z prof. Karskim, które zostanie wystawione na deskach Miejskiego Centrum Kultury w Rudzie Śląskiej oraz w Warszawie. Gościem specjalnym finałowego spektaklu będzie Pani Kaya Mirecka-Ploss, która w kwietniu przylatuje do Polski.

- Odwaga, strach, zwątpienie, nadzieja… Chcemy aby młodzi ludzie podjęli temat emocji jakie towarzyszyły prof. Karskiemu podczas realizacji jego misji a także po jej wypełnieniu” – mówi Aleksander Maicher, Dyrektor Wykonawczy Instytutu Karskiego. - Naszym głównym celem jest zwrócenie uwagi młodzieży na postać Jana Karskiego, a przede wszystkim sprowokowanie dyskusji nad tym jakie uczucia i emocje towarzyszyły mu w jego misji oraz nad różnymi sytuacjami krytycznymi, których świadkiem był Karski” – dodaje.

Inicjatywa stworzenia nowego projektu teatralnego wyszła od wolontariuszy współpracujących z Instytutem Karskiego przy poprzednich projektach. Pomysł by warsztaty skupiły się na Karskim wyszedł od współpracowników Instytutu.

W trakcie prac nad przedstawieniem uczestnicy będą wykorzystywali różne techniki teatralne, w tym między innymi teatru lalek, które poznali podczas zeszłorocznych projektów w których uczestniczyli w Serbii. Podczas warsztatów młodzi ludzie będą uczyć się także pracy nad emocjami, poznają szczegóły biografii Karskiego, w szczególności dotyczące jego wizyty w Gettcie Warszawskim i w obozie przejściowym w Izbicy, a także spotkania z Prezydentem USA Franklinem Delano Rooseveltem i Amerykańskim Kongresem.

Wszystkie decyzje dotyczące kształtu warsztatów i finalnego przedstawienia są zależne od młodych ludzi. Podczas warsztatów będą im towarzyszyć profesjonalni animatorzy teatralni, osoby te będą jednak odpowiedzialne za stworzenie ogólnych ram dla młodych ludzi oraz danie im narzędzi z których będą mogli skorzystać tworząc spektakl.

- Uważamy, że taka forma opowiadania o Karskim i Holokauście daje znacznie więcej niż przedstawianie statystyk i przytaczanie faktów historycznych. Mamy nadzieję, że zarówno uczestnikom warsztatów, jak i widzom finalnego spektaklu przybliżymy postać prof. Karskiego - młodego człowieka, który musiał zmierzyć się z jakże dramatycznym wyzwaniem – mówi Maicher.

Nabór młodzieży w wieku 16-25 lat potrwa do 26 lutego 2012 roku. By móc brać udział w warsztatach należy ściągnąć ankietę ze strony internetowej www.instytut-karskiego.org i przesłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Źródło: Instytut Karskiego

KOMENTARZE