Od drugiej połowy marca do magazynu Śląskiego Banku Żywności przyjeżdżają TIR-y z pierwszymi dostawami towarów z Europejskiego Programu Pomocy Żywnościowej PEAD edycja 2012. Bank przyjmie i przekaże najuboższym mieszkańcom z województwa śląskiego ponad 92,5 ton sera topionego i żółtego oraz 442.080 litrów mleka UHT.

Pula pomocy z programu PEAD będąca w 2012 roku w dyspozycji Banków Żywności działających na terenie kraju to żywność o wartości ok. 150 milionów złotych. W dystrybucji produktów spożywczych pochodzących z zasobów Banków Żywności uczestniczy blisko 3500 stowarzyszeń i organizacji charytatywnych. Szacuje się, że w bieżącym roku pomimo istotnych ograniczeń i kryzysu Śląski Bank Żywności będzie dysponował ponad 1700 tonami żywności z PEAD edycja 2012, co w połączeniu z 500 tonami zapasów z PEAD 2011 uczyni ponad 2200 ton pomocy żywnościowej w asortymencie łącznym 20 produktów. Zasoby te stanowią bardzo atrakcyjną i wartościową ofertę dla gmin zainteresowanych współpracą ze Śląskim Bankiem Żywności.

Jak stwierdza Jan Szczęśniewski – Prezes Zarządu Śląskiego Banku Żywności: „ istotą i celem programu PEAD od prawie dwudziestu lat realizowanego w krajach UE jest wyrównywanie poziomu życia, poprzez udzielanie najuboższym mieszkańcom wspólnoty europejskiej, realnego i sensownego wsparcia”.

Wg badań Eurostatu, w Polsce zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym jest 27,8% czyli 10,4 miliona osób. Z powodu skrajnego ubóstwa cierpi 5,7% czyli ponad 2 miliona osób. Jeśli cokolwiek ma się tu na lepsze zmienić, to pomoc kierowana do tych osób musi być wymierna i konkretna. Poziom i zakres oferowanej przez Śląski Bank Żywności pomocy żywnościowej w ilości 70 kg/osobę w pełnym asortymencie towarowym dla każdej osoby objętej programem PEAD, wpisuje się w cele programu i stanowi odczuwalną pomoc dla najuboższych osób i rodzin.

Warto podkreślić, że Banki Żywności skupione w Federacji Polskich Banków Żywności są największym dystrybutorem Europejskiego Programu Pomocy Żywnościowej PEAD w Polsce.

Programem w Polsce administruje Agencja Rynku Rolnego. Przedsiębiorcy wyłonieni w przetargach produkują wybrane na ten cel artykuły spożywcze. Produkty te są dostarczane do magazynów 32 Banków Żywności w całym kraju, z Banków są nieodpłatnie przekazywane do 3500 partnerskich organizacji charytatywnych, skąd w sposób systemowy trafiają do miliona osób dotkniętych ubóstwem – w tym do wielodzietnych rodzin, bezrobotnych, bezdomnych, samotnie wychowujących dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych.

Uruchomione w marcu dostawy są oparte na mniejszych kwotach i skróconej liście produktów. Pierwotnie program miał być zmniejszony do jednej piątej. Dopiero pod koniec ubiegłego roku po wielopłaszczyznowych apelach i zdeterminowanych staraniach Banków Żywności w całej Europie oraz zabiegów dyplomatycznych wielu Państw o przełamanie mniejszości blokującej, Rada Europejska podjęła decyzję o zagwarantowaniu kontynuacji programu PEAD w latach 2012 – 2013 na dotychczasowym poziomie finansowania – tj. 500 milionów euro rocznie. Dzięki temu w lipcu program zostanie poszerzony o towary pozyskane za uzupełnioną kwotę, a lista trzech produktów z marca zostanie zwiększona o kolejne 14 towarów w tym: ryż, kaszę, makaron, przetwory warzywne i owocowe, produkty mięsne, cukier, dżem i olej.

KOMENTARZE