Pomimo sezonu wakacyjnego prace w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Radzionkowie nie ustają. Nadal trwa projekt przenoszenia roślin z Międzynarodowego Portu Lotniczego „Katowice” w Pyrzowicach. Realizacja zadania jest na półmetku. W całości zapełnionych jest pięć niecek, lada dzień zostanie ukończona szósta. Z siedlisk wilgotnych przeniesione zostały już wszystkie młaki, obecnie przenoszone są łąki trzęślicowe.

Do Radzionkowa trafiły już także oba gatunki wodne – pływacz zwyczajny oraz włosienicznik skąpopręcikowy. Pierwsze spojrzenie na wsiedloną roślinność pozwala stwierdzić, że rośliny te w Radzionkowie zaaklimatyzowały się i nie zaszkodziły im niespodziewane przenosiny. Luki pomiędzy układanymi blokami roślin wypełniają się, a prowadzone na bieżąco obserwacje potwierdzają zakwitanie kolejnych gatunków chronionych – aktualnie kwitnie goryczka wąskolistna. Niespodziewanie pojawił się także całkiem nowy gatunek – nasięźrzał pospolity, który wbrew swojej nazwie jest rzadko spotykaną paprocią umieszczoną na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski w grupie gatunków narażonych na wyginięcie. Pracownicy Śląskiego Ogrodu Botanicznego wraz z grupą specjalistów z innych placówek naukowych rozpoczęli monitoring przyrodniczy przeniesionych powierzchni.

Oprócz ww projektu postępuje rozwój pozostałych części Ogrodu. W bezpośrednim sąsiedztwie MOSiR trwa budowa budynku Terenowej Stacji Edukacji Ekologicznej. Projektanci przygotowali projekty ścieżek, ogrodzenia, nawodnienia oraz małej architektury. Po akceptacji odpowiednich urzędów rozpoczną się prace budowlane. Niestety czasowo ograniczy to dostęp spacerowiczów do części rejonów Księżej Góry. Jesienią planowana jest także wycinka pewnej ilości księżogórskich drzew, w których miejsce zostaną nasadzone inne gatunki. Po wakacjach kontynuowany będzie cykl warsztatów, seminariów i konferencji poświęconych zagadnieniom związanych z Ogrodem Botanicznym, do udziału w których serdecznie zapraszamy.

KOMENTARZE