Od soboty w Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. W szpitalu w Lublinie zmarła trzecia osoba zarażona koronawirusem. Obecnie chorobę zdiagnozowano w Polsce u 103 pacjentów. Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej poinformował, że rząd pomoże Polakom, którzy znajdują się poza jego granicami i właśnie wracają do kraju. Hierarchowie kościelni apelują do wiernych, żeby skorzystali z dyspensy i nie uczestniczyli w niedzielnej Mszy Świętej.

Na całym świecie trwa pandemia koronawirusa. W Polsce walkę z chorobą przegrał 66-latek, który był leczony w szpitalu w Lublinie. Do lecznicy trafił w ciężkim stanie z licznymi chorobami towarzyszącymi. To trzecia ofiara śmiertelna w naszym kraju. Główny Inspektorat Sanitarny donosi, że obecnie wirusa zdiagnozowano u 103 osób, a 4,5 tysiąca jest poddanych kwarantannie.

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że rząd wraz LOT-em pomoże Polakom, którzy z powodu zawieszenia połączeń lotniczych mają problem z powrotem do kraju. Do ojczyzny nadal przylatują pojedyncze loty czarterowe, a wszyscy pasażerowie są poddawani kwarantannie. Dodatkowe loty polskie władze zorganizują między innymi: z Wielkiej Brytanii, USA, Malty, Irlandii czy Cypru. Cena biletu będzie zryczałtowana. Od godziny 22:00 ma zacząć działać specjalna strona internetowa: www.lotdodomu.pl

W wielu miejscach w Polsce odbędą się w niedzielę Msze święte bez udziału wiernych. Biskupi apelowali do Polaków, żeby skorzystali z dyspensy i nie odwiedzali świątyń. W Archidiecezji Katowickiej w eucharystii będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 50 osób.

W Rudzie Śląskiej nie stwierdzono do tej pory przypadku zarażenia koronawirusem. Na chwilę obecną 3 osoby są hospitalizowane, a 22 objęte kwarantanną. 84 osoby znajdują się pod ścisłym nadzorem epidemiologicznym. Z informacji, które udało nam się potwierdzić u władz miasta, wynika, że żaden blok przy ul. Energetyków w Halembie nie jest objęty kwarantanną.

Szpital miejski od 16 marca wstrzymuje wszystkie planowane operacje oraz porody rodzinne. Z usług placówki nadal mogą korzystać bez ograniczeń pacjenci onkologiczni oraz kobiety w ciąży. Cały czas na terenie placówki obowiązuje zakaz odwiedzin.

W wielu rudzkich sklepach wprowadzono strefy bezpieczeństwa oraz ograniczono liczę osób, które jednocześnie mogą przebywać w budynku. Większość restauracji realizuje jedynie zamówienia telefoniczne oraz on-line.

W województwie śląskim wirusa SARS-CoV-2 wykryto do tej pory u 12 osób. Wszyscy czują się dobrze i znajdują się pod stałą opieką medyczną.

IMGiW ostrzega w nocy przed przymrozkami. Warto skorzystać z okazji i przechować na balkonie żywność, która nie zmieściła się w lodówce.

Koronawirus ma coraz bardziej negatywny wpływ na gospodarkę. Kanclerz Austrii, Sebastian Kurz poinformował w sobotę, że jego rząd przeznaczy 4 miliardy euro na walkę z ekonomicznymi skutkami epidemii. Estonia przygotowuje się do zebrania na ten cel do 1 mld euro, w tym poprzez obligacje krótkoterminowe. Unia Europejska na pomoc dla członków przeznaczy 37 miliardów euro ze środków spójności. Jednym z największych beneficjentów będzie Polska (7,4 mld euro).

 

KOMENTARZE