Dwa mysłowickie zespoły wyjazdowe ratownictwa medycznego przeniosły się do własnej, nowoczesnej siedziby Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego. Koszt budowy nowej siedziby to ponad 4,7 mln złotych. Inwestycję sfinansowano ze środków budżetu województwa śląskiego oraz WPR.

- O znaczeniu i roli, jakie pełni Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w systemie ochrony zdrowia i Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, nie trzeba nikogo przekonywać. Dlatego to tak ważne, że możemy oddać do użytku kolejną siedzibę pogotowia ratunkowego, inwestycji, która powstała w bardzo krótkim czasie, zaś pod względem infrastruktury spełnia najwyższe standardy. Od pracy zespołów ratowniczych zależy ochrona najwyższych wartości: zdrowia i życia ludzkiego. Dlatego samorząd województwa konsekwentnie dąży do poprawy warunków ich pracy rozwijając bazę lokalową i dokonując kolejnych zakupów sprzętu transportowego i medycznego. Nowa siedziba WPR powstała kosztem 4,7 miliona złotych pochodzących z budżetu województwa i Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego. Jest ważna jest nie tylko dla miasta Mysłowice, ale stanowi jednocześnie ważne ogniwo w kontekście zdrowia i bezpieczeństwa mieszkańców w kontekście całego regionu – podkreślił marszałek Jakub Chełstowski.

Budowa stacji przebiegała w błyskawicznym tempie. Dla przypomnienia, w marcu ubiegłego roku przekazano plac budowy. Stacja powstała na terenie sąsiadującym z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Mysłowicach. Działkę pod budowę Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe otrzymało od miasta.

– Dążymy do nowej jakości i odpowiedniego komfortu pracy zespołów stacji pogotowia. Przez całą dobę siedem dni w tygodniu będzie tu pracować 7-8 osób. Chciałbym podziękować panu marszałkowi za wsparcie dzięki któremu ta ważna nie tylko dla miasta inwestycja została zrealizowana – dodaje Łukasz Pach, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.

- Ważny zawsze jest efekt, a ta inwestycja w pełni została zrealizowana zgodnie z zamysłem, by obok siedziby Państwowej Straży Pożarnej powstała siedziba Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego. Stało się to dzięki inicjatywie samorządu województwa, o czym warto pamiętać. Ważna jest lokalizacja stacji WPR. Wcześniej karetki wyjeżdżając z centrum Mysłowic traciły cenne minuty ze względu na tzw. „wąskie gardło” i tworzące się tam korki. Z nowej siedziby karetki dojadą szybciej do wszystkich dzielnic, łatwiejszy jest też dojazd do autostrady – akcentuje poseł RP Wojciech Król.

- Mieszkańcy miasta mogą czuć się bezpieczniej, bo nowa stacja WPR to przede wszystkim inwestycja w bezpieczeństwo. Nie bez znaczenia jest także komfort pracy personelu. A to pomaga przecież misji jaką jest ratowanie ludzkiego życia – dodała przewodnicząca Rady Społecznej WPR, radna Sejmiku, Katarzyna Stachowicz.

W nowym budynku znajdują się pomieszczenia wypoczynku dla ratowników, węzły sanitarne wraz z szatniami, świetlica z jadalnią, pomieszczenie ze stanowiskiem komputerowym, podręczny magazyn leków, dwa garaże wraz z węzłem sanitarnym do dezynfekcji, pomieszczenia do przechowywania tlenu medycznego i odpadów medycznych. Obiekt jest wyposażony w instalację fotowoltaiczną. Nowa stacja wpłynie na poprawę warunków sanitarnych i socjalnych pracowników pogotowia, przyczyni się do świadczenia usług ratowniczych i medycznych na wyższym poziomie, podniesie także gotowość do natychmiastowych wyjazdów do poszkodowanych.

KOMENTARZE