Lekarze oraz specjaliści alarmują, że dzieci w coraz młodszym wieku sięgają po raz pierwszy po alkohol, narkotyki oraz dopalacze. Dla wielu z nich to zwykła zabawa, wynikająca z chęci eksperymentowania, zaimponowania kolegom, ale niestety droga do uzależnienia jest już wtedy bardzo krótka.

Do lamusa odeszły już spokojne spotkania na łonie natury oraz przy kawie i ciastku. Dla dzisiejszej młodzieży głównie liczy się zabawa, a najlepiej suto zakrapiana alkoholem i ze środkami wspomagającymi, które rzekomo pomagają się wyluzować. Specjaliści ostrzegają, że takie eksperymenty to najprostsza droga do uzależnienia.

Wiele młodych osób sięga po substancje psychoaktywne, ponieważ błędnie uważa, że niewiele mają do stracenia. Jak przekonują terapeuci wyjść z uzależnienia nie jest łatwo.

W Polsce niewiele jest stacjonarnych ośrodków, w których młodzież mająca problem z alkoholem lub narkotykami może poddać się terapii. Na Górnym Śląsku jeden z takich ośrodków działa z powodzeniem w Bytomiu, gdzie prowadzi również zakrojoną na szeroką skalę profilaktykę.

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że praktycznie co roku alkohol powoduje prawie dwa miliony zgonów. Co więcej w całej Europie 8000 tysięcy osób traci życie z powodu narkotyków. Te liczby dobitnie pokazują z jak dużym problemem mamy do czynienia.

KOMENTARZE