W ramach spotkań z cyklu "Wokół kultury żydowskiej" w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, odbędzie się 21 października wykład poświęcony mało znanemu i często zapomnianemu wydarzeniu - wygnaniu polskich Żydów z Rzeszy w 1939 roku. Temat poświęcony zostanie dwóm przygranicznym wówczas miastom - Bytomiowi i Zbąszynowi.

O mających miejsce ponad siedemdziesiąt lat temu zdarzeniach opowie dr Jacek Proszyk, przedstawiciel Gminy Żydowskiej w Bielsku-Białej. Podczas wykładu będzie można dowiedzieć się o podstawach wypędzeń, związanych z rozporządzeniem z 28 października 1939 roku o natychmiastowym wydaleniu z Niemiec wszystkich polskich Żydów. W wyniku akcji przesiedleńczej, na stację kolejową w Zbąszyniu i przejście graniczne w Bytomiu trafiła grupa ponad 8 tysięcy polskich Żydów wygnanych z Rzeszy. Przez kolejne dziesięć miesięcy błąkali się po całym kraju szukając miejsca do mieszkania oraz zarobku.

Historia wydalenia polskich Żydów z Rzeszy pod koniec 1938 roku jest kolejnym mało znanym faktem z dziejów naszego miasta. Wykład dr Jacka Proszyka ma na celu przybliżenie słuchaczom wydarzeń, które działy się na granicy polsko-niemieckiej, głównie w Bytomiu i na Górnym Śląsku.

Początek spotkania o 12.00 w Sali Kolumnowej Muzeum Górnośląskiego przy ul. Wojciecha Korfantego 34. Wstęp wolny.

Źródło: bytom.pl

KOMENTARZE