Teofil Ociepka - obok Nikifora Krynickiego jest najbardziej znanym polskim malarzem prymitywnym. Kulturowemu kontekstowi, w jakim powstawały prace tego śląskiego artysty poświęcona jest najnowsza książka Seweryna Wisłockiego. Promocję publikacji zaplanowano na godzinę 18:00 w filii Muzeum Górnośląskiego.

„Mistrz Teofil Ociepka. Między władzą a prawdą” to dwujęzyczny album poświęcony twórczości urodzonego w 1881 r. w Janowie malarza samouka. Swoje malarstwo traktował jak "boże posłannictwo". Nawiązywał do ideologii różokrzyżowców poprzez symbolikę obrazów związanych z Saturnem.

Później jego prace nabrały charakteru baśniowego. Był współzałożycielem janowskiego zespołu plastycznego, który w 1947 roku został przekształcony w koło plastyczne przy Domu Kultury KWK Wieczorek. Była to tzw. Grupa Janowska lub inaczej Koło Malarzy Nieprofesjonalnych. Skupiała amatorów.

Teofil Ociepka należał do niej do roku 1959. Wtedy to ożenił się i wyprowadził do Bydgoszczy. Po II wojnie światowej promocją malarstwa Teofila Ociepki zajęła się Izabela Czajka-Stachowicz. Zorganizowała mu indywidualną wystawę w Warszawie w 1948 r. promując go jako polskiego Celnika Rousseau. Wystawa w stolicy, to początek jego wielkiej kariery artystycznej.

źródło: UM BYTOM

KOMENTARZE