Czerwony tramwaj typu N znów wyruszył w świąteczną podróż. Oprócz kilku śląskich miast odwiedził również Bytom. To już dziesiąta edycja „Świątecznej Jazdy z Muzeum Śląskim”. Akcja cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Pierwszą mobilną wystawę odwiedziło 1600 osób. W zeszłym roku było ich już około 4500.

Atmosferę zbliżających się świąt zapewniają między innymi oryginalne rzeźby, gdzie centralne miejsce, jak co roku należało do Chrystusa Zmartwychwstałego, wykonanego przez Kazimierza Pietraszko. Wśród eksponatów znajdziemy zwierzęta, kwiaty i drewniane jajka wielkanocne Antoniego Toborowicza. Wagon udekorowano fotografiami przedstawiającymi tradycyjne obrzędy wielkanocne. Można zobaczyć te współczesne jak święcenie potraw czy „Śmigus-Dyngus", ale i te staropolskie: chodzenie z „gaikiem" - choinką przystrojoną wydmuszkami i kolorowymi wstążkami czy zatykanie w polu krzyżyków przygotowanych z palm.

„Świąteczna Jazda" ma zachęcić mieszkańców do bezpośredniego obcowania z ludową kulturą i sztuką. Prezentacja eksponatów skierowana jest nie tylko do tych, którzy zainteresowani są obyczajowością, historią i zwyczajami Wielkiej Nocy, lecz także do osób, które w ferworze przedświątecznego szaleństwa będą mogły zatrzymać się na chwilę, wyciszyć i poczuć atmosferę świąt - mówi Krystyna Pieronkiewicz-Pieczko, kuratorka wystawy.

Tramwaj, w którym jest mobilna wystawa powstał w 1953 roku. Wagon ma wszystkie oryginalne elementy. Do dziś w żaden sposób nie jest unowocześniony. To jedyny taki eksponat spośród zachowanych w Polsce. Należy do serii typu N, które w latach 90 zostały wycofane. W 2001 udało się go zrekonstruować, by wyglądał jak wtedy, kiedy schodził z taśmy. Podobne tramwaje jeżdżą do dziś na linii 38 w Bytomiu ulicą Piekarską. To dwa modele po modernizacji z lat 1949 i 1951.

Na tę nietypową przejażdżkę zapraszamy jeszcze 20 i 26 marca. Świąteczny tramwaj będzie można spotkać na pl. Sikorskiego, Pętli Wrocławskiej oraz Stroszku Zajezdni. Godzinowy rozkład jazdy możemy znaleźć na stronie www.muzeumslaskie.pl.

KOMENTARZE