Wykup lokali użytkowych na własność, podatek od nieruchomości rozłożony na raty, inwestycje miasta w uzbrojenie terenu, budowa Becetki, zmiana planu zagospodarowania przestrzennego – to tylko niektóre propozycje, jakie zgłaszali prezydentowi Damianowi Bartyli przedsiębiorcy z Łagiewnik i Szombierek. Podkreślali też, że takie spotkania to krok milowy w stronę lepszej współpracy Urzędu Miejskiego z biznesem, a wysłuchanie uwag „oko w oko” wymaga nie lada odwagi.


Chcemy poznać Państwa opinie, żeby wiedzieć w jakim kierunku powinny pójść nasze działania – mówił prezydent Bytomia Damian Bartyla. Wiele problemów nie wynika z naszej zlej woli, ale z obowiązującego w Polsce prawa. Przykładem tego może być uchwała zakwestionowana przez Regionalną Izbę Obrachunkową dotycząca zwolnienia od podatku dla najemców lokali użytkowych. Podatku nie możemy znieść, możemy za to obniżyć przedsiębiorcom czynsze.

Rozwiązanie wielu problemów nie byłoby możliwe bez dialogu. Przedsiębiorcy narzekali na przykład na uciążliwości związane z płatnym parkowaniem. Ich zdaniem, dobrze byłoby wprowadzić opłatę ryczałtową dla osób prowadzących działalność gospodarczą, żeby nie musieli tracić czasu na szukanie drobnych, albo załatwianie formalności w biurze strefy płatnego parkowania. Wypracowujemy teraz nowe zasady dotyczące strefy, bo umowa z firmą dzierżawiąca nam parkometry kończy się w czerwcu – mówił Damian Bartyla. Państwa opinie na pewno będą brane pod uwagę.

Michał Goli, prezes GC Investment, firmy budującej w Szombierkach pole golfowe i osiedle domków jednorodzinnych, apelował o inwestycje miasta w uzbrojenie terenu. Pytał też, kiedy będzie budowana Bytomska Centralna Trasa „Północ-Południe”? Mamy nadzieję, że dzięki zarządowi województwa śląskiego budowa ta znajdzie się na liście projektów kluczowych, bo bez dofinansowania z Unii Europejskiej nie udźwigniemy jej – odpowiadał prezydent.

Właściciel firmy Lech-Bud Leszek Dziub mówił, że sporym problemem jest dla prowadzonej przez niego inwestycji w Miechowicach obowiązujący plan zagospodarowania przestrzennego. Wybudowaliśmy domy, nie możemy postawić przy nich garaży – opowiadał. Niebawem pojawi się w Bytomiu Urbanista Miejski – tłumaczył Damian Bartyla. Będzie on na bieżąco reagował i zmieniał zapisy planu.

Obecny na spotkaniu wiceprezydent Henryk Bonk odniósł się do propozycji dotyczącej wykupu lokali użytkowych: Faktycznie wykup takiego lokalu wiąże przedsiębiorcę z miastem na dłużej. Nie ma powodu, żeby nie mieli Państwo takiej możliwości. Szczególnie dotyczy to wieloletnich najemców lokali użytkowych.

Osoby prowadzące w naszym mieście działalność gospodarczą zwracały również uwagę na długie urzędnicze procedury. Damian Bartyla prosił o jeszcze trochę cierpliwości: Sam pracowałem w prywatnych firmach i wiem, jak ważny w prowadzeniu biznesu jest czas - mówił. Postawa „na nie” wielu urzędników także wkrótce się zmieni, bo to Państwo – właściciele małych i średnich przedsiębiorstw są dla nas najważniejszymi partnerami.

KOMENTARZE