„Rodzina wiarygodna” – pod takim hasłem będą przebiegać obchody VI Metropolitalnego Święta Rodziny. W jego organizację włączają się samorządy wielu śląskich miast. Bytom towarzyszy imprezie od samego początku. W tym roku, 25 maja, zaprasza na wystawę i koncert do Muzeum Górnośląskiego, a także – 24 i 25 maja na warsztaty dla ojców.


Specjaliści mówią, że bycia dobrym ojcem można się nauczyć. Jak podkreśla organizator, Grzegorz Rzeszutek, ojcostwo to inwestycja, która nie przynosi zysków od razu, ale może przynieść wiele satysfakcji. Trzeba stosować się do zasad „ojcowskiego dekalogu” - budowania dobrej i satysfakcjonującej relacji z córką lub synem.

Warsztaty nie będą miały formy wykładów. Zamiast nich będą prezentacje multimedialne, projekcje filmów, praca w grupach i przede wszystkim – rozmowy na temat bycia ojcem w XXI wieku. Uczestnicy szkoleń poznają odpowiedzi na pytania: co to znaczy akceptować dziecko, jak je wspierać i wzmacniać? Jak godzić pracę zawodową i życie rodzinne? Jak okazywać uczucia? Swoją wiedzą i doświadczeniem na temat bycia ojcem podzieli się Grzegorz Rzeszutek - pedagog I LO w Bytomiu, wykładowca akademicki, mediator rodzinny, trener „Szkoły dla Rodziców”, prywatnie ojciec trójki dzieci.

Chętni do wzięcia udziału w zajęciach powinni ściągnąć odpowiedni formularz ze strony www.dobrypasterz.kuria.gliwice.pl , wypełnić go i wysłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Koszt warsztatów to 35 zł.

Do Metropolitalnego Święta Rodziny przygotowuje się także – jak co roku –  Muzeum Górnośląskie. W sobotę, 25 maja, zaprasza na wernisaż wystawy „Najświętsza Panienka w sztuce ludowej”. Będzie to prezentacja kolekcji wizerunków Matki Boskiej, obejmująca obrazy na płótnie, szkle i papierze. Zwiedzający zobaczą również ikony, rzeźby, figurki porcelanowe oraz gipsowe, które były częścią ołtarzyków domowych w mieszkaniach robotniczych i chłopskich na Śląsku. Prawdziwą gratką będą najcenniejsze oraz nietypowe oblicza Madonny wybrane spośród 430 obiektów zebranych w Muzeum Górnośląskim na przełomie XX i XXI wieku.

Po wernisażu Muzeum Górnośląskie zaprasza na rodzinne muzykowanie - koncert bytomskich rodzin, które muzyka łączy od pokoleń. Wspólnie zagrają dzieci, rodzice i dziadkowie. Partnerem projektu jest Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna w Bytomiu. Koncertowi towarzyszyć będzie wystawa prac plastycznych i fotografii rodzinnych przygotowanych przez dzieci zatytułowana „Rodzina – nasz szczęśliwy czas”.

Pełny program Metropolitalnego Święta Rodziny znajduje się na www.swieto-rodziny.pl .

KOMENTARZE