W marcu w Beceku odbędzie się kilka naprawdę ciekawych koncertów i wydarzeń muzycznych. Godnymi polecenia są m. in. rosyjski Chór Armii Aleksandra Pustovalova, kobieca grupa śpiewaczek, występująca z przedstawieniem pt. "TU MÓWI CHÓR: Tylko 6 do 8 godzin, tylko 6 do 8 godzin" oraz jazzowa grupa Wierba & Schmidt Quintet, której towarzyszyć będzie gość z Nowego Jorku, saksofonista Benjamin Drazen. 

17 marca na scenie Bytomskiego Centrum Kultury stanie... wojsko. To nie żart - męski chór Aleksandra Pustovalova, zrzeszający śpiewaków i muzyków z byłych miast ZSRR dba o profesjonalną oprawę swoich występów, której charakterystycznym elementem są wierne kopie historycznych mundurów armii ZSRR. Ubrani po wojskowemu wykonawcy zaprezentują pieśni marszowe, rzewne pieśni rosyjskie i ukraińskie oraz ludowe ballady. Pomysł dyrektora chóru, Aleksandra Pustovalova, który przez 25 lat zajmował posadę dyrygenta w Armii Czerwonej, wyszedł z głębokiej woli zachowania w pamięci najpiękniejszych utworów wokalnych o tematyce wojennej, ludowej oraz popularnej.

Kolejny chór - tym razem kobiecy - zaprezentuje się 19 marca w przedstawieniu pt " Tu mówi chór: Tylko 6 do 8 godzin, tylko 6 do 8 godzin". Wydarzenie odbędzie się w ramach spotkań HartOFFania Teatrem, na których widzowie mają sposobność obejrzenia występów niezależnych grup teatralnych. Co w ogóle nie dziwi, marcowe HartOFFanie zdominują kobiety - i to różnych zawodów oraz środowisk. Wykonawczynie nie są zawodowymi aktorkami ani śpiewaczkami - na casting do przedstawienia Marty Górnickiej przyszły kobiety, które chciały odegrać rolę w spektaklu, opowiadającym o ich własnym życiu - jego blaskach i cieniach. Na scenariusz - oprócz kobiecego wielogłosu - składa się intertekstualna wielogłosowość dzieł różnych twórców, jak np. Sofoklesa, Agambena, Barthesa czy Butler oraz tekstów zaczerpniętych z codzienności - medialnej oraz domowego zacisza.

Jazz to następna oferta becekowej sceny muzycznej. 24 marca wystąpi na niej słynna śląska grupa Wierba & Schmidt Quintet, która w polskim środowisku jazzowym jest jedną z najlepszych mainstreamowych kapel. Wchodzący w skład zespołu muzycy z Katowickiego Wydziału Jazzu są laureatami wielu nagród, w tym Nagrody Głównej oraz Nagrody Publiczności hiszpańskiego Getxo Jazz Festival, dzięki czemu zdobyli sobie uznanie szerokich kręgów publiczności światowej. Na bytomskim koncercie kwintetowi będzie towarzyszyć niezwykła osoba - nowojorski saksofonista Benjamin Drazen, który naukę na swoim ulubionym instrumencie rozpoczynał u giganta jazzowych brzmień, Dave'a Burnsa.

 

KOMENTARZE