Żródło: Centrum Prasowe Carrefour Polska Żródło: Centrum Prasowe Carrefour Polska

W najbliższą niedzielę większość sklepów będzie zamkniętych. To efekt ustawy ograniczającej stopniowo handel w poszczególne weekendy. Zakaz nie dotyczy między innymi stacji benzynowych, kin, teatrów, restauracji oraz klubów fitness. Z badań CBOS wynika, że ograniczenie handlu w ostatnim dniu tygodnia popiera ponad 60 procent Polaków.

Wielu handlowców obawia się, że ograniczenie handlu w niedzielę może mieć negatywny wpływ na obroty sklepów w centrach handlowych.

- Większość galerii handlowych ma czynsz powiązany z obrotem. Jeżeli jest to stały czynsz, to w takim wypadku najemcy będą bezpośrednio stratni, bo będą musieli płacić takie same stawki, a ich obroty w sposób ewidentny zmaleją – powiedział Jacek Kosiński, prawnik i specjalista z zakresu prawa handlowego.

Nawet 80 procent osób zatrudnionych w sklepach wielkopowierzchniowych to kobiety. NSZZ Solidarność wskazywało, że pracują one co najmniej dwie niedziele w miesiącu. Z badania CBOS wynika, że projekt zakazujący handlu w ostatni dzień tygodnia popiera 61 proc. Polaków.

- Większość kobiet pracuje w dużych sklepach. Jeżeli ten czas zostanie im dany na rzecz swojego rozwoju i budowania relacji rodzinnych, to będą mogły z tego w pełni korzystać, by tworzyć pełne rodziny. Dlatego wolną niedzielę będzie można wykorzystać na wspólne bycie ze sobą. Ale to też zależy od rodziny, bo sam zakaz handlu nie spowoduje, że rodzice tak właśnie będą postępować - wskazuje dr Iwona Tyrna-Łojek, socjolog z Wyższej Szkoły Bankowej.

Wielu ekspertów zastanawia się, czy uda się zmienić przyzwyczajenia zakupowe Polaków? Z badania TNS zrealizowanego dla Konfederacji Lewiatan wynika, że 74 proc. robi zakupy w niedziele. 54 proc. deklaruje, że w niedzielę odwiedza sklepy przynajmniej raz w miesiącu.

- To przywilej, z którego Polacy korzystają od lat i trudno im zrezygnować z tego przywileju na rzecz lepszej organizacji czasu. Ale już przed samymi świętami, kiedy wiemy, że sklepy będą zamknięte, już dobrze się organizujemy i robimy wcześniej zakupy – dodała dr Tyrna-Łojek.

 

KOMENTARZE