1 i 2 lipca Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia będzie świętować swoje urodziny. Z tej okazji zaprasza wszystkich chętnych na mikrowyprawy do nietuzinkowych miejsc na mapie 43 gmin, które ją tworzą.

Kierunek GZM to festiwal mikrowycieczek do niezwykłych miejsc. To również okazja do świętowania urodzin. 1 lipca minie 6 lat od powstania Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.  

– Zapraszamy do wspólnego świętowania oraz do poznawania i doświadczania Metropolii w niecodzienny sposób – zachęca Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM. – To zaproszenie dla wszystkich, naszych mieszkańców, jak i ludzi spoza, do spędzenia tego lipcowego weekendu z nami. Metropolia to nie tylko atrakcyjne miejsce zamieszkania, pracy czy nauki, ale też świetny kierunek, jeśli chodzi o  turystykę, miejsce do odpoczynku i spędzania czasu wolnego – dodaje Karolczak.

W ubiegłym roku w pierwszej edycji Kierunku GZM wzięło udział ponad 14 tysięcy osób.

Tegoroczne świętowanie rozpoczniemy o wchodzie słońca, punktualnie o 4.36, na Wzgórzu Zamkowym w Będzinie. To właśnie to miasto stało się gospodarzem wydarzenia specjalnego, które otwiera program tegorocznego Kierunku. Tego dnia pod zamkiem i nad Czarną Przemszą będzie można zjeść z nami wspólne śniadanie, a następnie popływać kajakiem, oddać się jodze, puszczać wianki, a także przyglądać się kulinarnym pokazom i zmaganiom rycerzy.

Będzin to niejedyne miejsce, w którym w czasie Kierunku GZM będzie można powiosłować. Kajakami przepłyniemy również rzeką Dramą między Zawadą w gminie Zbrosławice a Pyskowicami oraz Białą Przemszę – z sosnowieckich Maczek do Trójkąta Trzech Cesarzy. Na chętnych kajaki i rowery wodne czekać będą również przy zaporze w Przeczycach, w gminie Mierzęcice.

Tegoroczny program pozwoli doświadczyć Metropolii w niemal każdy możliwy sposób. Z perspektywy rowerowego siodełka zobaczymy najciekawsze zakątki Rudy Śląskiej, Pyskowic i gminy Gierałtowice. Wyjątkowym wydarzeniem będzie również rajd rowerowy po terenie gmin południowej części Metropolii. Jego organizatorzy przewidzieli dwa warianty trasy, krótszy dla jeżdżących rekreacyjnie i dłuższy, bardziej wymagający. Oba warianty wystartują w Lędzinach, na górze Klimont.

W ramach festiwalu na Kanał Gliwicki w Pławniowicach wypłynie specjalny statek. Trolejbusem przemierzać będziemy Tychy śladami Ryśka Riedla, zabytkowym Ikarusem przejedziemy z Tarnowskich Gór, przez Świerklaniec, do lotniska.

W Katowicach spacerować będziemy w cieniu murckowskich buków, w Bobrownikach szukać będziemy śladów bobrów, a w Siemianowicach sprawdzimy, czy kosmatka owłosiona jest tak groźna, jak mogłaby wskazywać na to jej nazwa.

Wiele z mikrowypraw zaprowadzi nas w miejsca na co dzień niedostępne. Odwiedzimy nieznane szerszej publiczności zakamarki chorzowskiego teatru, dąbrowskiego pałacu i lotniska. Zachwycimy się najpiękniejszymi klatkami schodowymi w Bytomiu. W Zabrzu zajrzymy za mury aresztu i do fabryki organów. W Tychach trenować będziemy lekkoatletykę, przy okazji zwiedzimy stadion i Tyską Galerię Sportu. W Bieruniu straszyć nas będą utopce, w Radzionkowie – upiory. Piekary Śląskie zwiedzać będziemy śladami przedwojennych fake newsów, Siemianowice i Sosnowiec – przemysłowców.

KOMENTARZE