Ruda Śląska zajęła drugie miejsce w kategorii „Pojazdy miejskie i komunalne” w tegorocznej edycji „Rankingu miast zrównoważonej mobilności”. Opracowanie przygotowane przez Politykę Insight i Fundację Promocji Pojazdów Elektrycznych zostało zaprezentowane w ubiegłą środę w Warszawie.

- Wyróżnienie jest efektem nie tylko realizowania ustawowego obowiązku dotyczącego wymaganej liczby pojazdów zero i niskoemisyjnych, ale także wykorzystywania ich w realizacji zadań związanych z utrzymaniem miasta – podkreśla prezydent Michał Pierończyk. - Ponad 10% z ponad 340 pojazdów, które służyły realizacji zadań miasta w 2022 r., to samochody zero lub niskoemisyjne. Stawiając na takie rozwiązania przyczyniamy się do poprawy jakości powietrza w Rudzie Śląskiej – dodaje.

- W trzeciej edycji rankingu miast zrównoważonej mobilności po raz kolejny sprawdzono, które z 37 największych polskich miast przodują w rozbudowie infrastruktury, politykach miejskich opartych na dobrej komunikacji zbiorowej, rozwoju systemu dróg dla rowerów oraz zeroemisyjnej logistyce miejskiej. Przeanalizowano miejskie działania strategiczne jak i infrastrukturalne – piszą autorzy rankingu.

W części opracowania dotyczącej kategorii „Pojazdy miejskie i komunalne” wskazano, że Ruda Śląska dysponowała dużym odsetkiem pojazdów zeroemisyjnych w urzędowej flocie (22%) i we flocie służb miejskich (prawie 29%), np. straży miejskiej. - Jakość powietrza jest kluczowa dla komfortu życia w mieście, dlatego staramy się, aby pojazdy zero lub niskoemisyjne były u nas szeroko wykorzystywane. Zapisy dotyczące użycia samochodów spełniających określone normy emisji spalin stosujemy jako jedno z kryteriów wyboru wykonawcy przy części ogłaszanych postępowań przetargowych – zaznacza wiceprezydent Jacek Morek, który odebrał wyróżnienie dla Rudy Śląskiej podczas prezentacji raportu.

W sumie w rankingu ujęto siedem kategorii: czyste powietrze – świadomość problemu, mobilność indywidualną, transport zbiorowy, pojazdy miejskie i komunalne, infrastrukturę, regulacje i polityki oraz logistykę miejską.

KOMENTARZE