Koszty ich budowy może są wyższe – jednak zwracają się w późniejszych rachunkach. Mowa o domach niskoenergetycznych i pasywnych. O ich zaletach i formach współfinansowania ich budowy mówiono w piątek 18 stycznia w Katowicach.

Konferencja była także pewnego rodzaju podsumowaniem trwającego od półtorej roku programu finansowania budowy domów niskoenergetycznych. Wojewódzki Fundusz jako pierwszy w kraju wprowadził tego typu formę wsparcia inwestycji pro ekologicznych i pro ekonomicznych. I jak pokazują dane funduszu mimo początkowego strachu przed taką inwestycją, domy pasywne na śląsku powstają. Do tej pory podpisano 24 umowy.
 
Konferencja została zorganizowana w Parku Naukowo Technologicznym Euro Centrum w Katowicach. Tu prócz terenów zrewitalizowanych znajdują się budynki wybudowane zgodnie z technologią pasywną

Oszczędności, które wynikają z budowy jednego budynku pociągnęły za sobą budowę drugiego, w tej samej technologii.Katowicki park wyróżnia jeszcze jedna inwestycja. Tu testowane min. systemy solarne, co pozwala na dokładne sprawdzenie i porównanie parametrów podanych przez firmy zajmujące się ich tworzeniem.

Zmiany systemu budownictwa wymusza poniekąd unijna dyrektywa, która zakłada, że po 31 grudnia 2020 roku wszystkie budowane domy mają powstawać w systemie niskoenergetycznym.   Więcej na temat konferencji i domów niskoenergetycznych w najbliższym programie Ekoproblem, 28 stycznia, o godzinie 18.00

KOMENTARZE