archiwum SFERA TV archiwum SFERA TV

Najpóźniej do połowy bieżącego roku gminy w całej Polsce muszą przygotować nowe zasady gospodarki odpadami, które zaczną obowiązywać od 1 lipca br. Od tego momentu obowiązek podpisania umowy z przedsiębiorcą odbierającym odpady przejmie gmina. Mieszkańcy będą zaś uiszczać tzw. „opłatę śmieciową”, opartą na określonej przez radę miasta stawce podstawowej. Osoby niesegregujące odpadów zapłacą jednak więcej. Obowiązkowo!

Wprowadzane w systemie gospodarki odpadami zmiany są dosyć poważne. Władze Rudy Śląskiej zamierzają o nich na bieżąco informować mieszkańców miasta. W tych dniach prezydent Grażyna Dziedzic wystosowała do mieszkańców list informujący o czekających ich zmianach. Poniżej zamieszczamy jego treść. List jest pierwszym elementem przygotowywanej przez rudzki samorząd kampanii informacyjno-edukacyjnej na temat nowych zasad zagospodarowania odpadów komunalnych.

Szanowni Państwo!

Za niecałe pół roku czeka nas „śmieciowa rewolucja”. Znowelizowana przez sejm ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach wprowadza w życie zupełnie nowe zasady gospodarki odpadami. Najważniejsza z nich jest taka, że od 1 lipca 2013 roku wszyscy będziemy musieli segregować śmieci. Czasy, kiedy śmieci wystarczyło wywieźć na wysypisko, mijają bezpowrotnie. Każda gmina w Polsce musi stworzyć zupełnie nowy system nie tylko odbioru, ale i recyklingu odpadów. Ruda Śląska nie jest tu żadnym wyjątkiem. Jeżeli tego nie zrobimy, to zgodnie z unijnym prawem, nasz kraj będzie musiał płacić wielomilionowe kary, które mogłyby nas kosztować nawet 400 mln zł rocznie.

Od 1 lipca br. wszyscy będziemy wpłacać do miejskiej kasy tzw. „opłatę śmieciową”. Właściciele domów jednorodzinnych będą ją wpłacać co dwa miesiące, a mieszkańcy bloków w terminach ustalonych przez spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Nasza gmina, podobnie jak większość samorządów w Polsce, spośród kilku metod, wybrała tę „od głowy”. Oznacza to, że wysokość opłaty będzie zależała od ilości osób zamieszkujących w domu czy mieszkaniu. Rudzcy radni ustalili dwie stawki „opłaty śmieciowej”: niższą - dla osób segregujących śmieci (11 zł) oraz wyższą - dla niesegregujących (17 zł). Segregacja będzie zatem się opłacać - ekologiczni zapłacą mniej!

Zgodnie z „ustawą śmieciową” właścicielem wytwarzanych przez nas śmieci będzie gmina. Co za tym idzie, od lipca bieżącego roku to urząd miasta będzie zawierał umowy z przedsiębiorcami odbierającymi od nas odpady. Zmiany te odczują przede wszystkim właściciele domów jednorodzinnych, którzy z odpowiednim wyprzedzeniem muszą wypowiedzieć dotychczasowe umowy zawarte z odbiorcami odpadów. Za mieszkańców bloków wszystkie te formalności załatwią spółdzielnie mieszkaniowe, zarządy wspólnot mieszkaniowych albo MPGM.

Przed nami wiele zmian. Nie traktujmy ich jednak jako niechcianego obowiązku. Pamiętajmy bowiem, że segregując śmieci znacząco przyczyniamy się do ochrony środowiska, które ma służyć nie tylko nam, ale również naszym dzieciom i wnukom.

Zachęcam Państwa do odwiedzania strony internetowej miasta Ruda Śląska www.rudaslaska.pl oraz czytania bezpłatnych „Wiadomości Rudzkich”.  Zarówno na portalu, jak i w gazecie, będziemy na bieżąco publikować szczegółowe informacje dotyczące „śmieciowej rewolucji”.

O nowych zasadach gospodarki odpadami, jakie będą obowiązywać w Rudzie Śląskiej od połowy roku, będziemy również informować Państwa podczas tradycyjnych już wiosennych moich spotkań z mieszkańcami.

źródło: UM RUDA ŚLĄSKA

KOMENTARZE