Pod takim hasłem realizowany jest w mieście projekt rewitalizacji społecznej mieszkańców osiedla Kaufhaus i dzielnicy Orzegów, zagrożonych wykluczeniem społecznym. Jednym z elementów projektu jest organizowanie pomocy rzeczowej dla potrzebujących. W zbiórkę włączył się Urząd Miasta w Rudzie Śląskiej, gdzie mieszkańcy również mogą przynosić dary dla najuboższych.

- Potrzebne jest wszystko: odzież, ręczniki, koce, pościel, firany. Mile widziane będą również zabawki dla dzieci i książki. Czekamy na rzeczy używane, ale w dobrym stanie. Takie, które będą jeszcze służyły innym – mówi Katarzyna Krężałek, animator Programu Aktywności Lokalnej dla dzielnicy Orzegów. Zbiórka rzeczy używanych prowadzona jest w lokalnych Punktach Pomocy Rzeczowej. Jeden usytuowany jest w dzielnicy Orzegów, w świetlicy PAL przy ul. Królowej Jadwigi 8. – Rzeczy można przynosić o każdej porze dnia i zostawić w naszej świetlicy lub  pobliskiej parafii – informuje Katarzyna Krężałek.

Zbiórka prowadzona jest również w siedzibie Sekcji Pracowników Socjalnych przy ul. Niedurnego 107, od poniedziałku do piątku od 7:30 do 15:30. Zbiórkę rzeczy używanych w ramach projektu „Ruda Śląska – szansą dla wszystkich” prowadzi również Urząd Miasta. - Pomyśleliśmy, że takie rozwiązanie będzie wygodne dla mieszkańców. Przy okazji załatwiania spraw w magistracie będą mogli zostawić rzeczy dla potrzebujących, a my później przekażemy je do Punktów Pomocy Rzeczowej – mówi Renata Młynarczuk, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta UM. Każdy, kto zachce wesprzeć akcję, może zostawić dary w pokoju 325, w godzinach pracy Urzędu Miasta.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej od pięciu lat realizuje projekt „Ruda Śląska - szansą dla wszystkich”, współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Tym razem projekt jest dwuletni i obejmuje lata 2012 – 2013. Na jego realizację MOPS otrzymał prawie 2 mln zł. Jego celem jest integracja społeczna i zawodowa mieszkańców Rudy Śląskiej korzystających z pomocy społecznej.

W świetlicach Programu Aktywności Lokalnej w Orzegowie oraz na osiedlu Kaufhaus prowadzone są zajęcia integracyjne dla dorosłych, m.in. warsztaty plastyczne, wyjścia do kina. Bez wsparcia Europejskiego Funduszu Społecznego nie byłoby możliwe sfinansowanie m.in. intensywnej pracy socjalnej z rodzinami wieloproblemowymi, w tym wyjazdowych treningów kompetencji i umiejętności społecznych, zorganizowanie treningów kompetencji cywilizacyjnych dla osób bezrobotnych, wyjazdowych zajęć rehabilitacyjnych dla niepełnosprawnych czy szeregu działań o charakterze środowiskowym.

źródło: UM RUDA ŚLĄSKA

KOMENTARZE