Największy od 32 lat protest społeczny w regionie odbędzie się 26 marca. Przygotowania trwają. - O konieczności wspólnego działania przeciwko polityce społeczno-gospodarczej rządu będziemy mówić na ulicach miast Śląska i Zagłębia, podczas pikiet, a nawet w Sejmie - zapowiada Patryk Kosela, rzecznik WZZ "Sierpień 80".

26 marca w całym regionie śląsko-dąbrowskim w godzinach od 6 do 10 przeprowadzona zostanie akcja strajkowa. Strajkiem objęte zostaną wszystkie branże i zakłady, w których pracownicy brali udział w referendum strajkowym. W zależności od specyfiki branży, godziny strajku zostaną wyznaczone przez organizacje zakładowe wchodzące w skład komitetu strajkowego.

W dniu strajku, w godzinach rannych, przeprowadzone zostaną pikiety w miastach województwa. W każdym mieście pikieta związana będzie z jednym z postulatów zgłoszonych przez Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy. Pikiety odbędą się w Katowicach, Sosnowcu, Jastrzębiu-Zdroju, Rybniku, Siemianowicach Śląskich, Świętochłowicach.

Strajk generalny organizują największe związki zawodowe działające w woj. śląskim: NSZZ „Solidarność”, OPZZ, Forum Związków Zawodowych i WZZ „Sierpień 80. W październiku ub.r. ich przewodniczący powołali Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy.

MKP-S domaga się:
1. Stworzenia osłonowego systemu regulacji finansowych oraz ulg podatkowych dla przedsiębiorstw utrzymujących zatrudnienie w okresie niezawinionego przestoju produkcyjnego. (Chodzi o to, aby przedsiębiorstwa nie zwalniały ludzi i nie likwidowały miejsc pracy w czasie kryzysu, tylko razem z rządem płaciły postojowe).
2. Wprowadzenia systemu rekompensat dla przedsiębiorstw objętych skutkami Pakietu Klimatyczno-Energetycznego. (Chodzi o to, aby rząd wspierał przedsiębiorstwa, które wykańcza zbyt drogi prąd, bo inaczej te zakłady i miejsca pracy zostaną przeniesione za wschodnią granicę).
3. Ograniczenia stosowania umów śmieciowych. (Chodzi o to, aby ludzie mieli stałą i stabilną pracę, aby mogli odkładać na emerytury).
4. Likwidacji NFZ. (Chodzi o to, aby nasze składki trafiały na leczenie pacjentów w naszym regionie, a nie były przejadane przez urzędników w Warszawie).
5. Utrzymania rozwiązań emerytalnych, przysługujących pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnych i szczególnym charakterze. Chodzi o utrzymanie emerytur pomostowych na wcześniejszych, sprawiedliwych zasadach, aby ludzie przed emeryturą nie trafiali na bruk bez środków do życia).
6. Zaprzestania likwidacji szkół i zaprzestania przerzucania finansowania szkolnictwa publicznego na samorządy. (Chodzi o to, aby rząd zwiększył poziom finansowania polskiej oświaty. Dzisiaj większość kosztów związanych z utrzymaniem szkół spada na samorządy).

KOMENTARZE