Śląsk był głównym tematem konferencji, która 15 kwietnia odbyła się Miejskim Centrum Kultury w Rudzie Śląskiej – Nowym Bytomiu. W dyskusji udział wzięli ludzie świata nauki, polityki oraz mediów.

Czym jest śląska tożsamość? Czy na historię regionu można patrzeć jedynie przez pryzmat czerni i bieli? Między innymi nad takimi problemami debatowali uczestnicy konferencji, która w poniedziałek odbyła się Miejskim Centrum Kultury w Rudzie Śląskiej.

W konferencji wzięli udział politolodzy, historycy, samorządowcy i publicyści. Każdy z nich inaczej rozumie pojęcie śląskości.

Sporo emocji wywołała dyskusja o śląskiej odrębności. Śląska mowa, kultura i obyczaje, w końcu etos pracy. To cechy, które wyróżniają Ślązaków.

Z drugiej strony niektóre grupy społeczne i partie polityczne z niepokojem spoglądają na działania Ruchu Autonomii Śląska, który coraz głośniej domaga się autonomii dla całego regionu.

W ostatnim spisie powszechnym przywiązanie do śląskości zadeklarowało ponad 800 tysięcy osób. Zdaniem polityków, to grupa społeczna, której nie można lekceważyć lub nie zauważać.

Jaki jest Śląsk? Na pewno różnorodny i warty poznania... Jednak na pytanie czy rozumie go Polska i czym jest regionalna tożsamość, każdy musi odpowiedzieć sobie sam.

KOMENTARZE