Krótko, tendencyjnie i mało konkretnie – tak w skrócie można opisać środowe spotkanie Prezydent Miasta Rudy Ślaskiej Grażyny Dziedzic z mieszkańcami, tym razem w rudzkiej Kuźnicy. Krótko gdyż zaledwie godzinę Grażyna Dziedzic poświeciła mieszkańcom, tendencyjnie, gdyż jak zawsze nie zabrakło stwierdzeń w stylu „przez wiele lat nic nie było robione” oraz „mój poprzednik nie spotykał się z mieszkańcami” i mało konkretnie, gdyż najczęściej udzielana odpowiedź na pytania brzmiała „sprawdzimy”.

W Miejskim Przedszkolu nr 8 w Rudzie Śląskiej – Rudzie zainteresowanych sprawami swojej dzielnicy mieszkańców nie brakowało. Tradycyjnie spotkanie rozpoczęło się od krótkiego wprowadzenia, w którym Grażyna Dziedzic przekazała mieszkańcom co w ostatnim czasie zrobiono w dzielnicy Ruda i jakie są plany na przyszłość.

Tuż po wprowadzeniu głos zabrała mieszanka, która nie negowała dokonań – słusznie jednak zauważyła, że nie dotyczą one terenu, który zamieszkiwany jest przez uczestników spotkania. Użyła nawet stwierdzenia, że Kuźnica to teren zapomniany. Pytania, które zadała dotyczyły głównie wywozu śmieci, oraz grabienia liści z miejskim terenów – którym zajęli się sami mieszkańcy. - Zgrabionych liści nikt nie chce jednak uprzątnąć - zauważyła. 

Kolejnym poruszanym przez mieszkańców tematem była sprawa niezabezpieczonego od lat terenu basenu – który stwarza zagrożenie dla najmłodszych mieszkańców dzielnicy, oraz rewitalizacji parku. W odpowiedzi na to pytanie o basen zastępca prezydenta ponownie obiecał załatwienie sprawy - nawet w ciągu tygodnia – co zanotował na czerwono. Jeśli chodzi o rewitalizację parku odpowiedzi udzieliła Grażyna Dziedzic „ fundusze na rewitalizację chcemy pozyskać ze środków Unii Europejskiej, miasto nie jest w stanie wykonać wszystkiego”. Ta odpowiedź nie zadowoliła jednak wszystkich, jeden z mieszkańców przypomniał Pani Prezydent, że temat parku wałkowany jest od lat.

Kolejne pytania dotyczyły m.in. zniszczonych przez pracowników opróżniających szamba chodników, wywozu śmieci z cmentarza oraz wycinki drzew. Mieszkańcy dopytywali o „cennik miejski”, w którym posadzenie drzewa wyceniono na 400 zł. Grażyna Dziedzic wyjaśniła zebranym, że cena ta wynika z tego, że miasto musi ogłosić przetarg a wysoka cena podyktowana jest tym, że firma sadząca drzewo musi pokryć koszty sadzonki oraz pracownika. Prezydent wyjaśniła również mieszkańcom, że mogłoby być taniej gdyby nie radni, a konkretniej 13 radnych (tutaj wymienieni z nazwiska radni – choć w rzeczywistości przeciw zagłosowało 12 osób), którzy podczas ostatniej sesji ( z dn. 5 listopada) zagłosowali przeciwko uchwale nad powierzeniem Miejskiemu Przedsiębiorstwu Gospodarki Mieszkaniowej zadania własnego gminy z zakresu zieleni miejskiej.

Pani Prezydent poprosiła wyraźnie o przekazanie tej informacji przez media – co więc czynimy. Padło również pytanie z sali dlaczego Rada jest tak podzielona i dlaczego nie pracuje dla dobra tego miasta i nie dyskutuje merytorycznie. Na to pytanie jednak żadna konkretna odpowiedź poza tradycyjnymi stwierdzeniami „moi radni chcą dobrze a reszta jest zła” nie padła. Oczywiście Pani Prezydent mówiła wiele o tym jak złe są partyjne układy i że od Prezydenta niewiele zależy jak ma taką Radę. Niestety Grażyna Dziedzic nie pokusiła się o wyjaśnienie zebranym co sprawiło, że tak trudno jej się pracuje i jak to się stało, że większość w Radzie Miasta straciła.

Wracając do spotkania należy też dodać, że pojawił się również wątek linii tramwajowej nr 18. Tu podobnie jak na spotkaniu 5 listopada Grażyna Dziedzic głos oddała młodemu mieszkańcowi miasta Łukaszowi, który przedstawił zebranym swój pomysł na rozwiązanie tego problemu. Ta decyzja jednak, jak zaznaczyła Prezydent Miasta, będzie poddana konsultacjom społecznym, które chyba stały się już w Rudzie Śląskiej sposobem na rozwiązanie wszelkich problemów.

Po godzinnym spotkaniu z mieszkańcami Prezydent Miasta pożegnała się i głos oddała  prezesom Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji oraz Spółdzielni Perspektywa, którzy zainteresowanym budową kanalizacji w rejonie ulicy Sobieskiego przedstawili zarys tej inwestycji. Projektowanie oraz kwestie formalne tej inwestycji mają zostać zakończone do końca 2014 roku, a jej realizacja ma nastąpić w 2015 roku.

 

KOMENTARZE