Związek Górnośląski i Ruch Autonomii Śląska powołują do życia Śląską Partię Regionalną. Twarzami nowego ugrupowania zostali Grzegorz Franki oraz Henryk Mercik, który sprawuje funkcję wicemarszałka województwa śląskiego.

 

 

Jesienią ma się odbyć kongres założycielski Regionalistów. Wtedy też zostanie zaprezentowany jej program. Ten ma być skierowany do wszystkich mieszkańców województwa śląskiego i odwoływać się do regionalnych wartości.

W tym samym czasie na Śląsku powstaje kolejne ugrupowanie o charakterze regionalnym. Ślonzoki Razem mają już za sobą debiut w wyborach parlamentarnych i spore ambicje.

Z uwagą wydarzeniom na śląskiej scenie politycznej przyglądają się politolodzy. Dr Tomasz Słupik zwraca uwagę na możliwość rozdrobnienia elektoratu.

Wielu ekspertów zwraca uwagę na fakt, że jak na razie w cieniu pozostaje charyzmatyczny lider Autonomistów, Jerzy Gorzelik.

Czy w najbliższych wyborach samorządowych dwie śląskie partie okażą się realną siłą. Czy będą w stanie działać razem ponad podziałami. O tym najwcześniej przekonamy się za kilka długich miesięcy.

Więcej w piątkowych Wydarzeniach w dziale VOD.

 

Media

KOMENTARZE