Zakup mieszkania to inwestycja niezwykle kosztowna. Ci, którzy decydują się na kupno własnego „M” na rynku wtórnym liczyć się muszą z wysokimi kosztami. Mieszkania w atrakcyjnych cenach można odkupić bądź od spółdzielni mieszkaniowej bądź z zasobów miasta. My sprawdzamy jak długa jest kolejka po wykup mieszkań komunalnych w Rudzie Śląskiej oraz jakie warunki należy spełniać by móc tego dokonać.

Własne klucze do własnych czterech ścian. To marzenie większości ludzi. Nie wszyscy jednak mogą pozwolić sobie na zrealizowanie właśnie tego marzenia. Bo mieszkań brakuje, bo zaostrzono warunki kredytowania, bo nie zdolności kredytowej. Mnóstwo powodów, które nie pozwalaja nam zakupić własnego „m”. Są jednak inne sposoby. Wykupić można bowiem mieszkanie które się np. wynajmuje od miasta. W jaki sposób?

Po pierwsze spełnić trzeba kilka warunków. Mieszkanie nie powinno być zadłużone, ważny jest także czas na jaki podpisana została umowa zawarta między najemcą a miastem.

Ci, którzy te warunki spełnią liczyć mogą na bonifikatę przy kupnie mieszkania. Jeśli ktoś złożył wniosek jeszcze w 2010 roku liczyć mogą na 70 procent ulgi. Ci, którzy postanowili zrobić to w tym roku, skorzystają z bonifikaty w wysokości 60 procent. O zmniejszeniu bonifikaty zadecydowała uchwała Rady Miasta, która weszła w życie 30 października 2010 roku. Uchwała stanowi zmniejszenie wysokości bonifikaty w przyszłym roku do 50 procent. Plan taki zamieszczony został także w Programie Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem Miasta Ruda Śląska na lata 2007 – 2011.

Wiemy jaka bonifikata, spełniamy wszystkie warunki – wykupujemy zatem mieszkanie. I tu pojawia się problem. Długi jest bowiem czas oczekiwania. Według wiadomości, które uzyskaliśmy w rudzkim Urzędzie Miasta kolejka mimo iż nie jest długa, to długa jest procedura. Bowiem na początku roku 2011 realizowane są wnioski złożone pod koniec …. roku 2009. Jak tłumaczy wydział spraw lokalowych wszystko związane jest z długa procedurą, która towarzyszy wykupieniu mieszkania.

KOMENTARZE