Właściciele hoteli coraz częściej pozywają polskie państwo w sprawie wprowadzenia na terenie kraju COVID-owych obostrzeń, które nie pozwoliły im prowadzić działalności gospodarczej. Prawnicy przekonują, że chociaż pozwy zbiorowe są bardziej medialne, to te indywidualne mają sporą szansę powodzenia.

Transformacja polskiego górnictwa oraz energetyki wydaje się nieunikniona. Włodarze gmin górniczych oraz przedstawiciele branż, kooperujących z przemysłem wydobywczym chcą powołania śląskiego okrągłego stołu w sprawie przyszłości regionu. Apel do premiera Mateusza Morawieckiego w tej sprawie został wystosowany przez samorządowców zrzeszonych w Śląskim Związku Gmin i Powiatów oraz Stowarzyszeniu Gmin Górniczych w Polsce, a także przez przedstawicieli Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Policjanci wyjaśnią okoliczności pożaru, do którego doszło w niedzielę nad ranem w jednej z kamienic przy ul. Górniczej w Rudzie Śląskiej-Rudzie. Z budynku ewakuowano 23 osoby, na całe szczęście nikomu nic się nie stało. Właściciel mieszkania, trawionego przez pożar, w czasie przyjazdu pierwszego patrolu zwisał za oknem, trzymając się parapetu. Badanie wykazało, że jest pod wpływem narkotyków. Niewykluczone, że celowo zaprószył ogień.

Podczas ostatniej sesji rady miejskiej rudzcy radni przyjęli program, który pozwoli na wdrożenie zintegrowanych działań w sprawie przeciwdziałania przemocy domowej. Szacuje się, że w Polsce co roku dochodzi średnio do ponad 90 tysięcy takich przypadków. W Rudzie Śląskiej już po raz kolejny nad tym problemem pochyliły się władze samorządowe.

Władze Gliwic opracowują nową strategię rozwoju miasta. Pytają mieszkańców, w jakim miejscu chcą mieszkać w 2040 roku? Zastanawiają się, jak ma funkcjonować gospodarka, szkolnictwo czy administracja. Realny wpływ na opracowanie dokumentu mają mieć mieszkańcy.