30 stycznia radni Rady Miejskiej w Bytomiu podjęli uchwałę w sprawie ustalenia zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń w Bytomiu. Celem uchwały reklamowej, jest wprowadzenie ładu przestrzennego w mieście a równocześnie umożliwienie przedsiębiorcom dotarcia z informacją do klientów. Uchwałę reklamową poprzedziły nie tylko konsultacje społeczne, ale również spotkania z mieszkańcami, przedsiębiorcami, a także spacery terenowe oraz badania ankietowe.

Rudzcy seniorzy w dalszym ciągu będą mogli korzystać z przekazanych im opasek bezpieczeństwa. Na ostatniej sesji radni podjęli uchwałę w sprawie programu osłonowego „Poprawa bezpieczeństwa Seniora w 2023 r.” W pierwszej kolejności będą do niego kwalifikowane osoby objęte programem, który realizowany był w ubiegłym roku, deklarujące chęć dalszego korzystania z tej formy wsparcia.

Na razie stopa bezrobocia pozostaje na niskim poziomie 5,2 proc. Sytuacja na rynku pracy będzie jednak mocno skorelowana z bieżącą sytuacją gospodarczą, ale także z perspektywami polskiej gospodarki, którą czeka spowolnienie. Widać to po danych makroekonomicznych za grudzień 2022 roku. Badania wskazują też, że przybywa firm, które w najbliższych miesiącach planują redukcje zatrudnienia. Najbardziej zagrożone są te branże, na których produkty spada popyt. To m.in. meble oraz sprzęt RTV i AGD.

Mundurowy z rudzkiej drogówki będąc po służbie zatrzymał kierującego fordem, który miał 1,4 promila alkoholu w organizmie. 49-latek jechał w nocy jedną z głównych ulic Rudy Śląskiej zygzakiem, a na koniec wjechał pod prąd w ulicę jednokierunkową. Policjant uniemożliwił pijanemu kierowcy dalszą jazdę i zadzwonił po kolegów w służbie.

W niedzielę 29 stycznia po raz 31. w całej Polsce zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W Rudzie Śląskiej na ulice miasta wyruszy około 450 wolontariuszy, aby zebrać fundusze, które przeznaczone zostaną na zakup sprzętu do walki z sepsą. Zbiórce pieniężnej będzie towarzyszyć wiele wydarzeń przygotowanych przez sztab z IV Liceum Ogólnokształcącego w Orzegowie oraz sztab z III Liceum Ogólnokształcącego w Kochłowicach. O atrakcje zadbały także rudzkie placówki kulturalne i sportowe – MCK im H. Bisty, MOSiR, RSM i Rudzkie Stowarzyszenie Inicjatyw Niebanalnych „In-nI”. Nie zabraknie też tradycyjnych licytacji, wśród których znajduje się „Biglowanie koszul z Michałem Pierończykiem, prezydentem Rudy Śląskiej”.