W poniedziałek podczas briefingu prasowego prezydent Michał Pierończyk przedstawił osoby, z którymi będzie współzarządzał miastem. Wybór padł na doświadczonych samorządowców, Annę Krzysteczko oraz Jacka Morka.

Na przełomie 2022 i 2023 roku w LW Bogdanka powstanie pierwsza pilotażowa instalacja do odzysku węgla z hałd kopalnianych. To początek programu rekultywacji pogórniczych terenów, który ma umożliwić pozyskanie rocznie ok. 2 mln t pełnowartościowego węgla. Surowiec będzie mógł być wykorzystywany potem w energetyce zawodowej i ciepłownictwie. Program ma także uwolnić grunty, które Enea, właściciel lubelskiej kopalni, chce przeznaczyć pod inwestycje w OZE. Z hałd można odzyskać nie tylko węgiel, lecz także inne surowce do wykorzystania m.in. w budownictwie.

– Koniec problemu smogu w Polsce jest możliwy. Nasz raport „Oddychaj Polsko!” wykazał, że przez ostatnie osiem lat jakość powietrza w Polsce, wbrew powszechnej opinii, się poprawiła – mówi Marcin Gnat z Airly, firmy, która monitoruje jakość powietrza. Przyczyniły się do tego problemy walki z niską emisją wdrażane przez polskie miasta, m.in. ograniczanie używania węgla do ogrzewania domów. Wciąż jednak Polska ma jedne z najgorszych statystyk jakości powietrza w Europie.

„Złap pociąg do książek” – to hasło ósmej już edycji Festu Literackiego „Kakauszale”. Impreza organizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Rudzie Śląskiej podzielona została na cztery części: finał Konkursu Poetyckiego im. ks. Norberta Bonczyka, galę wręczenia „Tabulki”, targi śląskiej książki połączone z prezentacjami autorskimi oraz gyburstag Karola Goduli. Wszystkie wydarzenia w ramach „Kakauszali” odbędą się w Stacji Biblioteka, a pierwsze z nich zaplanowane zostało już na 5 października.

Od blisko miesiąca trwa modernizacja ul. Wolności w Rudzie Śląskiej – Rudzie. Główne prace aktualnie toczą się na skrzyżowaniu ul. Wolności, Zabrzańskiej i 1 Maja, które jest przebudowywane, a w jego miejscu powstaje rondo. Trwa również budowa kanalizacji deszczowej na odcinku od wspomnianego skrzyżowania do ronda przy ul. Magazynowej. Z kolei w połowie października drogowcy pojawić się mają na ul. Starowiejskiej, która również będzie przebudowywana w ramach prowadzonej inwestycji. Modernizacja całej ul. Wolności zakończyć się ma w 2024 r. Koszt wszystkich robót budowlanych wyniesie 60 mln zł, z czego 12,5 mln zł stanowić będzie dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.