Za oknami coraz zimniej, temperatura często spada poniżej zera, a meteorolodzy pierwsze większe opady śniegu zapowiadają pod koniec listopada. My jednak już dzisiaj sprawdzamy jak na pierwszy atak zimy jest przygotowana Ruda Śląska.

Czy zima zaskoczy tym razem drogowców? Jak Ruda Śląska długa i szeroka pytanie takiej treści zadaje sobie wielu mieszkańców. Władze miasta są jednak spokojne i twierdzą, że przygotowania do akcji zima są zapięte na ostatni guzik.

- Miasto ma podpisane umowy. Podczas ataku zimy odśnieżaniem miasta zajmie się Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Rudzie Śląskiej. Firma ma zabezpieczoną sól, która jest już w magazynie, natomiast kolejna jej partia jest przechowywana u dostawcy – powiedziała Ewa Wyciślik, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w rudzkim magistracie.

Specjalistyczny sprzęt oraz środki chemiczne – takim orężem dysponuje firma, która zadba o odpowiedni stan rudzkich dróg w chwili, kiedy zaatakuje nas zima.

- Zgodnie z umową firma dysponuje 22 pługami, poza tym solarkami oraz specjalnymi koparko-ładowarkami – zdradziła Wyciślik.

Podczas poprzedniej edycji akcji zima na terenie Rudy Śląskiej zużyto ponad 2800 ton soli. W tym roku zabezpieczono w magazynach na ten cel zaledwie 1400 ton, czyli o 800 ton mniej niż w roku poprzednim. Na całe szczęście firma zajmująca się kompleksowym odśnieżaniem miasta zakontraktowała dodatkowe 1100 ton.

 

AKCJA ZIMA 2010-2011

2860 TON SOLI ZUŻYTO

2200 TON SOLI BYŁO W MAGAZYNACH

5000 TON SOLI ZAKONTRAKTOWANO

 

AKCJA ZIMA 2011-2012

1400 TON SOLI JEST W MAGAZYNACH

1100 TON SOLI ZAKONTRAKTOWANO

Według urzędu miasta, drogowcy potrzebują zaledwie kilkudziesięciu minut, aby zacząć odśnieżać główne drogi.

- W ciągu 30 minut powinno się rozpocząć odśnieżanie dróg pierwszej i drugiej kolejności, natomiast na pozostałych ulicach ciężki sprzęt powinien się pojawić w ciągu dwóch godzin – dodała naczelnik.

Jednak zdaniem meteorologów, nagły atak zimy na razie nam nie grozi.

- Jeżeli nocą temperatura spadnie poniżej zera i wtedy pojawią się opady śniegu, to niestety w ciągu dnia długo się on nie utrzyma, ponieważ temperatura szybko wzrośnie i będzie dodatnia – oznajmiła Marta Czulak, prezenterka pogody w Telewizji Sfera.

Wielu kierowców dawno zmieniło już opony na zimowe, a drogowcy podobno trzymają rękę na pulsie. Może tym razem zima po raz kolejny ich nie zaskoczy.

KOMENTARZE