Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw – to akcja która w Polsce organizowana jest od 2003 roku. Przez cały tydzień od 21 do 25 lutego z bezpłatnych porad korzystać można przede wszystkim w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem. Bezpłatnych porad udzielają także policjanci, asesorzy czy adwokaci.

Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw – zorganizowana z inicjatywy ministerstwa sprawiedliwości po raz pierwszy w 2003 roku. Całość ma przede wszystkim zwrócić uwagę na prawa pokrzywdzonych i przede wszystkim pokazać im, że ze swoimi problemami nie są sami.

Tegoroczny Tydzień przyjął nieco inna formę niż te w zeszłych latach. W tym roku ministerstwo asygnowało 16 Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem , w których prowadzone są działania związane z tygodniem. Problem polega na tym, że najbliższy ośrodek na śląsku jest w Bielsku Białej. Jak wytłumaczyło Ministerstwo Sprawiedliwości, wybranie konkretnych ośrodków udzielających porad podczas tygodnia to celowy zabieg. - Wiele osób negatywnie odbiera budynek sądu. Obawiają się reakcji sasiadów, spotkań - nawet przypadkowych ze znajomymi. - tłumaczy rzecznik ministerstwa Joanna Dębek.

W latach poprzednich spotkania z prawnikami czy psychologami odbywały się min. w sądach. W tym roku jednostki te mogą w sposób samodzielny podjąć decyzję o prowadzeniu działań podczas tygodnia. Od 21 do 25 lutego prokuratorzy oraz asesorzy przyjmują w siedzibie Prokuratury Rejonowej w Rudzie Śląskiej Bielszowicach.

O tym, że zorganizowanie Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw jest dobrym rozwiązaniem przekonują wszyscy Ci, którzy są bezpośrednio z takimi osobami powiązane. Oficer Prasowy Krzysztof Piechaczek, rzecznik prasowy rudzkiej policji podkreśla, że na policje zgłaszają się mieszkańcy z różnymi problemami, a tego typu spotkania pozwalają im przede wszystkim rozwiązać trudne sprawy.

O tym, że Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw jak i sam Międzynarodowy Dzień Ofiar Przestępstw, który stał się nie jako przyczyną zorganizowania całego tygodnia jest potrzebny – pokazują statystyki. Tylko w zeszłym roku, podczas obchodów tygodnia z porad specjalistów tylko i wyłącznie Rudzkiego Stowarzyszenia Pomocy Ofiarom Przestępstw skorzystało blisko 60 osób.

KOMENTARZE