Już po raz piąty w sosnowieckim Expo Silesia odbyły się targi budowlane, w których uczestniczyło prawie 300 wystawców z całej Polski. Jak zwykle nie brakowało ciekawych konferencji oraz eventów.
Targi budowlane w sosnowieckim ośrodku targowym już na stałe wpisały się do kalendarza imprez, które co roku odbywają się w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej. Z roku na rok impreza cieszy się coraz większym zainteresowaniem wystawców oraz zwiedzających.
- Na targach przedstawiona jest pełna oferta dla ludzi zainteresowanych budownictwem. Można tu poszukać domu lub jego projektu, znaleźć do niego wyposażenie, zainspirować się nowoczesnym dizajnem oraz rozpocząć realizację swoich biznesowych aspiracji - opowiada dyrektor 5. Targów Budowlanych Expo Silesia, Henryk Skup.
W budowlanym święcie wzięło udział prawie 300 wystawców z branży budowlanej, wyposażenia wnętrz oraz rynku mieszkaniowego. To dowód na to, że nawet w dobie spowolnienia gospodarczego firmy nieźle sobie radzą.
- Spowolnienie gospodarcze nie objawia się na polu budownictwa - świadczy o tym fakt, że obecne targi są o 30% większe od poprzednich. Nasza hala jest prawie całkowicie wypełniona stoiskami, które obsługuje w sumie 290 firm - zapewnia dyrektor.
Już tradycyjnie nie brakowało ciekawych konferencji oraz eventów. Sporym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się Śląskie Mistrzostwa Dekarzy oraz budowa domu z drewna na żywo.
- W realnych warunkach dom taki budujemy przez ok. 3 miesiące. Pracę można przyspieszyć, jednak - mając na uwadze wysoki standard wykończeń - zalecam poświęcić jej więcej czasu - przekonuje Wojciech Mętel, właściciel firmy budującej szkieletowe domy z drewna.
Na targach promowano również budownictwo pasywne, które na całym świecie cieszy się coraz większą popularnością. - Budynki tego typu tworzone są według kilku ważnych zasad. Dbamy o dobre ocieplenie budynku we wszystkie pory roku, szczelną powłokę wewnętrzną oraz zapewniamy wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, która jest szczególnie istotnym elementem ze względu na fakt utraty ciepła w wyniku częstego wietrzenia mieszkań przez lokatorów - tłumaczy Gunter Schlagowski z Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej.
W Polsce wybudowano już kilka budynków, korzystając z technologii pasywnej. O jednym z nich opowiedział Przemysław Ślusarczyk z Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej - jest to certyfikowany budynek hali sportowej w Słomnikach pod Krakowem.