Zieleń w ścisłym centrum miasta jest na wagę złota. Wiedzą to urbaniści, samorządowcy, ale przede wszystkim mieszkańcy. Dla nich właśnie powstała Zielona Strefa przy ul. Katowickiej 29.

Koncepcję zagospodarowania tej nieoczywistej przestrzeni po wyburzonej kamienicy, zgłosili do Budżetu Obywatelskiego sami mieszkańcy Śródmieścia. Choć projekt nie zakwalifikował się wówczas do realizacji, zgodnie uznano, że to pomysł, który trzeba zmaterializować wykorzystując inne mechanizmy finansowania.

Na utworzenie parku kieszonkowego Miejski Zarząd Dróg i Mostów Na pozyskał dofinansowanie z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (Metropolitalny Fundusz Solidarności) w wysokości 370 tysięcy złotych. Łączny koszt przedsięwzięcia to ponad 1mln 347 tysięcy złotych.

- Ten projekt to kolejny przykład tego jak zaangażowanie mieszkańców wpływa na pozytywne zmiany w miejskiej przestrzeni. Dzięki temu, że wspólnie z bytomianami, projektantem, wykonawcą usiedliśmy do rozmów nad koncepcją zagospodarowania tego skrawka ziemi, mamy pewność, że jest to miejsce skrojone na potrzeby lokalnej społeczności - mówi prezydent Mariusz Wołosz.

W dniu otwarcia Zielonej Stefy na uczestników będą czekać gry planszowe, malowanie twarzy czy warsztaty plastyczne. Jak przystało na zabawy pod gołym niebem, nie zabraknie też zabaw podwórkowych.

KOMENTARZE