Co będzie lepsze dla rudzkich kopalń – sektor prywatny czy państwowy? Na ten temat dyskutowali uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr2 w ramach projektu „Młodzi do akcji”.

Prywatyzacja pomoże polskiemu górnictwu czy przeciwnie, co oznacza prywatny właściciel dla górnika. Na takie pytania odpowiadali Ci, którzy zdecydowali się wziąć udział w debacie zorganizowanej w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr2 w Rudzie Śląskiej Czarnym Lesie.

Temat dyskusji wyjątkowo ważny, przede wszystkim na Górnym Śląsku, gdzie przemysł górniczy stanowi mocny element gospodarki. Stąd prywatyzacja górnictwa. Zasady stosowane w debacie oxfordzkiej są proste. Dwie drużyny bronią określonej tezy, ocenia publiczność, która głosując opowiada się za określoną opcją.

Debacie prócz uczniów przysłuchiwali się eksperci: Sebastian Wąs z Katowickiego Holdingu Węglowego oraz Marceli Murawski z Wolnego Związku Zawodowego Sierpień 80 KWK Halemba- Wirek.

Perspektywa prywatyzacji nie jest bowiem rzeczą abstrakcyjną. Eksperci branży górniczej obserwują dość szybki wzrost zainteresowania prywatyzacją min. w Ministerstwie Finansów.

Do prywatyzacji pozostaje wciąż Kompania Węglowa, Katowicki Holding Węglowy i Węglokoks. W rozmowach podkreśla się, że polskiemu górnictwu potrzebne są szybkie inwestycje. Jeśli się ich nie dokonana, za 10 lat stanie się ono schyłkowe i głównie będziemy się posiłkować węglem z importu.

KOMENTARZE