Czy okolica, w której mieszkam jest spokojna, czy niestety głośna? Jeśli głośna, to co powoduje taki hałas i jakie jest jego natężenie? – na te i wiele innych pytań odpowiada mapa akustyczna Rudy Śląskiej, która jest już dostępna na stronie internetowej Urzędu Miasta.

Mapa pokazuje średnie poziomy dźwięku dla całej doby oraz pory nocnej. Można się na niej zapoznać z wynikami dla czterech rodzajów hałasu: drogowego, kolejowego, tramwajowego i przemysłowego. Pomiary wykonywane były przez całą dobę.

Hałas drogowy sprawdzany był w 130 punktach, kolejowy w 15 punktach, tramwajowy w 8 punktach, a przemysłowy w 40 punktach. Dodatkowo zmierzono poziom hałasu na 20 parkingach przy dużych obiektach handlowych. Funkcja informacyjna to tylko jedno z zastosowań mapy akustycznej, przede wszystkim jest ona niezbędna do opracowania programu ochrony środowiska przed hałasem.

– Taki program musi powstać i zostać przyjęty przez Radę Miasta do końca czerwca 2013 roku – wyjaśnia Ewa Wyciślik, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska urzędu miasta. Mapa jest także ważnym narzędziem planowania zabudowy. – Dlatego tak istotne jest, że nasza mapa obejmuje całe miasto, także miejsca, które obecnie są peryferyjne, a w przyszłości mogą być miejscem inwestycji – podkreśla Ewa Wyciślik.

Mapa będzie aktualizowana co 5 lat. Umowa na opracowanie mapy akustycznej została zawarta 14 kwietnia 2011 r. Prace nad projektem podzielone zostały na dwa etapy. Pierwszy obejmował wykonanie pomiarów hałasu drogowego, kolejowego, tramwajowego i przemysłowego, przygotowanie warstw tematycznych do opracowania modelu geometrycznego terenu oraz opracowanie modelu symulacyjnego terenu miasta dla poszczególnych rodzajów źródeł hałasu. Podczas drugiego wykonano obliczenia, opracowano część graficzną i opisową mapy, a następnie opublikowano ją na portalu internetowym.

Obowiązek oceny stanu akustycznego środowiska i obserwacji jego zmian przez sporządzanie co 5 lat map akustycznych nałożyły na miasta powyżej 100 tysięcy mieszkańców ustawa Prawo ochrony środowiska oraz dyrektywa Parlamentu Europejskiego oraz Rady w sprawie oceny i zarządzania poziomem hałasu w środowisku. Dofinansowanie pozyskane przez Rudę Śląską pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013 - Priorytet V „Środowisko”, Działanie 5.4 „Zarządzanie Środowiskiem”. Koszt wykonania mapy akustycznej Rudy Śląskiej wyniósł 609 429,80 zł. Projekt został dofinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego kwotą 518 015,33 zł, stanowiącą 85% jego wartości.

Źródło: UM Ruda Śląska

KOMENTARZE