Trybunał Konstytucyjny zajął się ustawą o rodzinnych ogrodach działkowych. Jeśli zakwestionuje jej przepisy może to stanowić początek końca zielonych ogródków w centrach miast.

Wpierw trzeba ciężko pracować by później móc odpoczywać. Pielenie, przesadzanie, burzenie, budowanie. Jednak efekt – wyjątkowy. Wyjątkowe także chwile spędzone ma własnym ogródku. Nie każdego stać na luksus przydomowego ogrodu, część z nas jednak cieszyć może się z zielonej enklawy. Bowiem … Rodzinne Ogrody Działkowe w Polsce mają długa tradycję.

Ogródki to nie tylko własne maliny, truskawki czy wiśnie – to przede wszystkim spokój. A ten może zostać nieco zachwiany. Dwa lata temu ustawa o Rodzinnych Ogrodach Działkowych została zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego. Duża część zarzutów dotyczy funkcjonowania Polskiego Związku Działkowców. Zdaniem wnioskodawcy Związek przekracza swoje uprawnienia w stosunku do działkowców. Tereny, które przeznaczone są pod ogrody działkowe, przechodzą w ręce związku , a dotychczasowi właściciele tracą prawo do pobierania opłat od działkowców czy do przeznaczenia terenów na inne cele publiczne. Likwidacja ogródków wymaga każdorazowej zgody Związku. Według władz związku zamieszanie wokół ustawy ma doprowadzić do zamieniania ogródków w tereny inwestycyjne.

Sama ustawa według działkowców będzie początkiem końca rodzinnych ogrodów działkowych. Jeśli Trybunał Konstytucyjny uzna niezgodność ustawy z konstytucją każdy posiadacz działki będzie musiał odprowadzić podatek gruntowy oraz opłatę za altanę. Dziś działkowcy mają zagwarantowane nieodpłatne prawo użytkowania terenów ogrodu i zwolnienie z podatków.

A o ogródki boją się tylko Ci, którzy nimi zarządzają. Boją się przede wszystkim działkowcy, którzy protestują. Od minionej soboty w miastach i przede wszystkim na bramach wejściowych widać transparenty wyrażający sprzeciw wobec możliwych zmian w prawie dotyczącym ogrodów działkowych.

"Pamiętajcie o ogrodach" - tak o ogrodach śpiewał kiedyś Jonasz Kofta. Słowa tej piosenki wydają się być wyjątkowo aktualne szczególnie dziś. Czu ogrody działkowe znikną mapy przestrzennej miast zobaczymy. Jednak determinacja z jaką o ich istnienie walczą sami działkowcy wydaje się być ich najsilniejszą bronią.

aktulizacja:

Po sześciu godzinach obrad Trybunał Konstytucyjny postanowił odroczyć wydanie wyroku do dnia 11 lipca 2012 roku,

KOMENTARZE