Rynek zawodowy na Śląsku cały czas się zmienia. W ciągu najbliższych kilku lat nawet połowa kopalń może przestać wydobywać węgiel, a część pracowników będzie zmuszona się przebranżowić. W Centrum Kształcenia Ustawicznego w Rudzie Śląskiej startuję bezpłatne kursy zawodowe.

Montaż instalacji elektrycznych oraz użytkowanie obrabiarek skrawających – to bezpłatne kursy rozpoczynające się już w kwietniu br. i trwające około roku. Skierowane są do wszystkich osób pełnoletnich, które ukończyły minimum gimnazjum lub 8-letnią szkołę podstawową. Nie ma znaczenia, czy osoba jest aktywna zawodowo czy bezrobotna. Nie trzeba być także mieszkańcem Rudy Śląskiej.

- Zajęcia teoretyczne będą prowadzone zdalnie, natomiast zajęcia praktyczne będą odbywały się w nowoczesnych i w pełni wyposażonych warsztatach naszego Centrum Kształcenia Zawodowego - tłumaczy Jan Lomania, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego w Rudzie Śląskiej.

W sekretariacie CKZ można otrzymać i złożyć wniosek o przyjęcie na wybrany kurs. Taki sam wniosek można również pobrać ze strony internetowej www.ckz-ruda.pl (w zakładce: Kształcenie/ Kwalifikacyjne kursy zawodowe) i odesłać mailem lub pocztą. O przyjęciu na kurs decyduje kolejność zgłoszeń.

Każdy kurs kończy się państwowym egzaminem. CKZ jest ośrodkiem egzaminacyjnym Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie, więc jego absolwenci nie muszą zdawać egzaminów w innych ośrodkach. - Ukończenie wybranego kursu umożliwia przystąpienie do egzaminu potwierdzającego kwalifikację w zawodzie w naszym ośrodku egzaminacyjnym. Dzięki wykwalifikowanej kadrze dydaktycznej mamy bardzo wysoką średnią zdawalność egzaminów zawodowych. W niektórych zawodach zdawalność wynosiła 100% - mówi dyrektor Lomania.

KOMENTARZE