Wakacje to okres, kiedy dzieci spędzają wolne chwile na świeżym powietrzu. Zdarza się, że są narażone w tym czasie na kontakt z groźnymi psami. Zezwolenia dla hodowców to jedna z metod na to, by zwiększyć bezpieczeństwo ludzi w takich sytuacjach.

Wystarczy chwila nieuwagi, jeden nieostrożny ruch ręką, by zabawa z niebezpiecznym psem zakończyła się tragedią. By uniknąć takich sytuacji oraz zmniejszyć ich skutki, każdy posiadacz psa, którego rasa uznawana jest za agresywną, powinien uzyskać zgodę na prowadzenie hodowli swojego pupila.

Dla wielu hodowców uzyskanie takiego zezwolenia może wydawać się zbędne. Spotykamy się bowiem z przekonaniem, że właściciel zawsze panuje nad swoim pupilem, a powodem agresywnych zajść z udziałem psów zazwyczaj jest nieostrożne zachowanie ludzi wobec nich. Pamiętajmy jednak o tym, że nie każdy potrafi postępować z psami.

Każdy właściciel czworonoga, którego rasa znajduje się w wykazie uznawanych za agresywne, powinien jak najszybciej uzyskać zgodę na hodowlę swojego pupila. Należy pamiętać, że zezwolenie nie zostanie wydane lub może zostać cofnięte, jeżeli pies będzie lub jest utrzymywany w warunkach i w sposób, który stanowi zagrożenie dla ludzi lub zwierząt.

Aktualna lista ras psów uznawanych za agresywne została ustalona przy współudziale Związku Kynologicznego w Polsce i opublikowana w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji dotyczącego tej sprawy. Obecnie liczy ona jedenaście ras:

1. Amerykański Pit Bull Terrier

2. Pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin)

3. Buldog amerykański

4. Dog argentyński

5. Pies kanaryjski (Perro de Presa Canario)

6. Tosa Inu

7. Rottweiler

8. Akbash dog

9. Anatolian Karabash

10. Moskiewski stróżujący

11. Owczarek kaukaski

Od stycznia 1999 r. do 23 lipca 2012 r. w Rudzie Śląskiej prezydent miasta wydał 72 zezwolenia posiadaczom wyżej wymienionych ras psów.

W celu uzyskania zezwolenia należy pobrać odpowiedni wniosek w wydziale gospodarki komunalnej i ochrony środowiska Urzędu Miasta, bądź ze strony Urzędu Miasta Ruda Śląska (www.rudaslaska.bip.info.pl – „menu przedmiotowe” -> „jak załatwić sprawę” -> „ochrona środowiska”).

Pamiętajmy o tym, że mając większą wiedzę na temat każdego z tych psów jesteśmy w stanie szybciej reagować w nagłych wypadkach.

Źródło: UM Ruda Śląska

 

KOMENTARZE