Fundacja Kina Patria rozpoczyna działalność. Będzie ona wspierać i rozwijać zabytkowe kino, które powstało w Rudzie Śląskiej w 1937 roku. Działania fundacji mają przede wszystkim zwiększyć liczbę widzów, a także pozyskiwać środki na rozwój i modernizację zabytkowego obiektu. - Zależy nam na tym, aby Kino Patria pozostało kinem. Kinem studyjnym, pokazującym nietuzinkowe filmy, inspirującym i pobudzającym do myślenia – podkreśla Ewa Brzezińska–Dłóciok z Fundacji Kina Patria oraz właścicielka kina.

Głównym celem działalności Fundacji Kina Patria jest zwiększenie liczby widzów. Ma to nastąpić między innymi poprzez organizację licznych wydarzeń kinowych. - To ważne, aby Patria stała się miejscem nie tylko rozrywki, ale także edukacji filmowej i okołofilmowej. Wierzymy w film, w jego niezwykłe wartości kulturowe i dydaktyczne. Po prostu wierzymy w moc kina, bo to miejsce najlepsze do oglądania filmów – dodaje Ewa Brzezińska – Dłóciok.

Na początek Fundacja zaprosiła widzów na pokaz specjalny filmu „Filip” oraz prelekcję przed filmem, którą wygłosił pracownik Uniwersytetu Śląskiego i Instytutu Pamięci Narodowej dr Mirosław Węcki. Opowiedział  on o życiu na Śląsku (także w Rudzie Śląskiej) podczas II wojny światowej. Z kolei w środę (29.03) o godz. 19.00  odbędzie się pierwszy pokaz z cyklu „Kino z psychologią”. Tu prelekcję wygłoszą uczennice II Liceum Ogólnokształcącego im. Gustawa Morcinka w Rudzie Śląskiej, realizatorki projektu „Zdrówko psychiczne”.

Członkowie Fundacji Kina Partia w najbliższym czasie zamierzają zorganizować kolejne kinowe wydarzenia przeznaczone dla starszych i młodszych mieszkańców Rudy Śląskiej.  – Piszemy projekty, staramy się o granty, zaczynamy współpracę ze szkołami oraz instytucjami kultury, a nawet naszą rudzką telewizją. Z Miejską Biblioteką Publiczną oraz Księgarnią Stronniczą będziemy realizować cykl spotkań o związku literatury i filmu - mówi Krzysztof Kasprzyk z Fundacji Kina Patria. – Postanowiliśmy założyć fundację, ponieważ zwiększa ona szanse na pozyskiwanie środków na modernizację kina, a to także  jeden z naszych celów. Chcielibyśmy zmienić ogrzewanie na takie nieopierające się na węglu. Poza tym mamy w planach wymianę drzwi, wyciszenie foyer, a w przyszłości stworzenie Centrum Edukacji Medialnej. To nasze wieloletnie cele – dodaje.

Najlepszym wsparciem dla Kina Patria będzie obecność widzów na seansach filmowych oraz wydarzeniach. Każdy kupiony bilet wspiera rudzkie kino. Jednakże Fundację można także wesprzeć poprzez dokonywanie wpłat darowizn na rachunek bankowy: 91 1090 2037 0000 0001 5327 6155 Santander Bank. Szczególnie ważne są drobne, ale cykliczne wpłaty. Darowiznę na rzecz fundacji można odliczyć od dochodu.

Kino Patria powstało w roku 1937, kiedy to Jan Jasiulek, pierwszy właściciel obiektu, kupując działkę pod dom po bardzo korzystnej cenie zobowiązał się do wybudowania na jej części dużego i nowoczesnego kina. Po 5 miesiącach, 18 września 1937 roku nastąpiło uroczyste otwarcie obiektu. W tamtych czasach Patria cieszyła się ogromną popularnością. Niedługo po wybuchu wojny Jasiulek został odsunięty od prowadzenia interesu i choć po wyzwoleniu starał się odzyskać swoją własność, nie dostał pozwolenia na dalsze prowadzenie działalności. Kino upaństwowiono i przekazano Filmowi Polskiemu. Dopiero w latach 90. kino wróciło w prawowite ręce właścicieli. Od 2001 roku Patria jest kinem studyjnym, we współpracy ze Stowarzyszeniem In-nI prowadzi Dyskusyjny Klub Filmowy, którego założycielem był jeden z fundatorów – Krzysztof Kasprzyk. W kinie funkcjonuje również kawiarenka filmowa.

KOMENTARZE