6 stycznia na ulice Rudy Śląskiej wyjdą orszaki Trzech Króli. Uczestnicy pochodów organizowanych przy parafiach w kilku dzielnicach miasta będą wspominać wędrówkę trzech Mędrców do miejsca narodzin Jezusa. Wyruszą sprzed kościoła pw. św. Piusa X w Rudzie, kościoła Trójcy Przenajświętszej w Kochłowicach oraz z trzech punktów na terenie dzielnic Bykowina i Nowy Bytom.

Orszak Trzech Króli organizowany jest przez parafię Piusa X w Rudzie Śląskiej od 2014 r. Co roku w wydarzeniu udział bierze kilkaset osób. – Orszak to największe uliczne jasełka na świecie, odbywające się w osiemset lat po pierwszym przedstawieniu jasełkowym zaaranżowanym przez św. Franciszka w Greccio we Włoszech – mówi Andrzej Polczyk z działających przy parafii Rycerzy Kolumba, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego. - W tym jubileuszowym roku szczególnie zachęcamy do udziału w Orszaku i wystawiania przedstawień jasełkowych. Wspólne kolędowanie łączy w sposób szczególny rodziny i całe społeczności – dodaje.

Orszak sprzed kościoła Piusa X wyruszy o godz. 11:30. Przejdzie on ul. Szyb Powietrzny, Wolności do ul. Różanej, a następnie ulicami: Narcyzów, Zabrzańską i Chryzantem aż do Szkoły Podstawowej nr 30, gdzie w tak zwanej „auli letniej” zostaną przedstawione ostatnie sceny jasełek.

Na trasie przemarszu orszaku znajdują się trzy sceny, na których zaprezentowane zostaną jasełka. Pierwsza z nich znajdować się będzie na placu przed parafią Piusa X, druga - koło osiedlowego pawilonu handlowego, a trzecia w auli Szkoły Podstawowej nr 30. – Zapraszamy wszystkich mieszkańców Rudy Śląskiej. Uczestnicy otrzymają korony i śpiewniki, a na zakończenie dzieci cukierki – podkreśla Andrzej Polczyk.

Rudzki przemarsz organizowany jest we współpracy z prężnie działającą Fundacją „Orszak Trzech Króli”. Objęty został Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Ruda Śląska. Podobne orszaki są organizowane w innych rudzkich parafiach i wielu miejscowościach w Polsce.

Parafia Trójcy Przenajświętszej w Kochłowicach również włącza się w tym roku w orszaki Trzech Króli. Po mszy świętej o godz. 12:00 pochód przejdzie przez planty do kochłowickiego rynku. Przedszkolaki i klasy pierwsze szkoły podstawowej pójdą w Orszaku Zielonym - Króla Melchiora. Klasy II, III i IV szkoły podstawowej pójdą w Orszaku Czerwonym – Króla Kacpra. Klasy od piątej wzwyż wraz z dorosłymi pójdą w Orszaku Niebieskim - Króla Baltazara. Każdy dorosły dostanie koronę w kolorze orszaku, w którym będzie wędrował oraz małą flagę.

W tematykę kochłowickiego orszaku wprowadzi uczestników Anioł i Diabeł. Król Herod będzie chciał nakłonić królów, by donieśli mu, gdzie się ma narodzić dziecię. Pasterze zaskoczeni, ale radośni, będą szukać drogi do Bożej Dzieciny. Na trasie przemarszu będą czekały diabły, które będą chciały odwodzić od pójścia w orszaku, ale też i anioły, które będą wskazywały właściwy kierunek.

Z kolei przy parafii św. Barbary w Bykowinie Orszak Trzech Króli wyruszy o godzinie 15:00 z trzech punktów: ze skrzyżowania ul. Górnośląskiej z ul. Poloczka, ze skrzyżowania ul. Górnośląskiej z ul. Gwarecką oraz ze Szkoły Podstawowej nr 2. Po przyjściu do kościoła odbędzie się wspólne kolędowanie.

W parafii św. Pawła Apostoła w Nowym Bytomiu Orszak Trzech Króli zaplanowano o 10:30 z trzech różnych miejsc: z parkingu przy SP 22 wyruszy orszak afrykański (niebieski), z parkingu przy stadionie MOSiR przy ul. Czarnoleśnej wyruszy orszak europejski (zielony), a z parkingu przy krzyżu na osiedlu Kaufhaus wyruszy orszak azjatycki (czerwony). Pochody dotrą do kościoła św. Pawła Apostoła, gdzie o 11:30 rozpocznie się msza święta.

Dzień Objawienia Pańskiego, potocznie nazywany Świętem Trzech Króli, stanowi ważny punkt w kalendarzu liturgicznym. Zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Wspominamy tego dnia wydarzenie opisane w Ewangelii św. Mateusza, gdy trzej Mędrcy ze Wschodu nazywani również Królami (w VIII wieku nadano im imiona Kacper, Melchior i Baltazar), wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się Jezusowi. Przynieśli ze sobą dary: mirrę, złoto i kadzidło.

KOMENTARZE