W ramach budżetu obywatelskiego na 2025 rok w Rudzie Śląskiej zostaną zrealizowane dwa zadania duże - utworzenie Strefy Aktywnego Wypoczynku i Integracji w dzielnicy Wirek oraz rewitalizacja terenu dawnego podobozu Althammer w Halembie. Wybrano również 10 zadań małych. W głosowaniu wzięła udział rekordowa liczba osób.

- Niemal 10,4 tys. ważnych głosów oznacza, że udało się przebić rekordową dotychczas edycję 2023, kiedy takich głosów było ponad 10,1 tys. Co ciekawe, mimo iż nadal przytłaczająca większość mieszkańców wybiera głosowanie elektroniczne, to liczba głosów papierowych była tym razem zauważalnie większa niż przed rokiem – mówi prezydent Michał Pierończyk. – Rudzianie nadal wolą inwestycje od projektów „miękkich” i stawiają na zadania sportowo-rekreacyjne. Wszystkim, którzy wzięli udział w głosowaniu, serdecznie dziękuję – dodaje.

Przypomnijmy, że po raz drugi mieszkańcy Rudy Śląskiej głosowali zgodnie z nowym systemem. Każdy miał możliwość wskazania 4 zadań dużych i 4 zadań małych, przy czym była to maksymalna liczba projektów, na które można było oddać głosy, czyli nie było konieczności wyboru wszystkich 8 zadań. Wybranym projektom głosujący przydzielali się punkty – kolejno od 4 dla najwyżej ocenianego do 1 dla najniżej ocenianego.

Wśród zadań dużych (koszt realizacji powyżej 400 000 zł) zdecydowanie zwyciężyło utworzenie Strefy Aktywnego Wypoczynku i Integracji między ulicami Sygietyńskiego a Paderewskiego w Wirku, które uzyskało aż 10 455 punktów. Główne elementy projektu to budowa placu zabaw służącego jednoczesnej zabawie osób z niepełnosprawnościami i zdrowych, utworzenie na terenie Ogrodu Sensorycznego miejsc do rekreacji, odpoczynku i spotkań oraz zakup domku narzędziowego z narzędziami i materiałami do pielęgnacji terenu. Drugie wybrane do realizacji zadanie to rewitalizacja terenu dawnego podobozu Althammer w Halembie z wynikiem 5 501 punktów. W tym przypadku zakres inwestycji obejmuje uporządkowanie istniejącej zieleni, nowe nasadzenia, wykonanie alejek, montaż ławek, koszy na śmieci i stojaków rowerowych, wykonanie oświetlenia oraz wyeksponowanie miejsca pamięci ofiar dawnego podobozu KL Auschwitz.

Trzeba zauważyć, że dwa projekty duże zdobyły więcej punktów niż rewitalizacja terenu dawnego podobozu Althammer. Budowa rolkowiska przy boisku Tartan Niebieskie Dachy otrzymała ich 6637, a budowa skateparku w rejonie ulicy Pordzika - 5910. Jednak szacowany koszt realizacji każdego z tych zadań przekracza kwotę, która zostaje po odjęciu z puli na zadania duże kosztu budowy Strefy Aktywnego Wypoczynku i Integracji. W tej sytuacji kolejnym projektem z największą liczbą punktów z kosztem mieszczącym się w dostępnym limicie jest rewitalizacja terenu podobozu.

Rudzianie wybrali także 10 zadań małych (koszt realizacji do 400 000 zł):

  • modernizacja placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 30 (5 766 punktów),
  • rozbudowa tras rowerowych w Parku Strzelnica (4 910 punktów),
  • modernizacja placu zabaw przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 (3 845 punktów),
  • remont boiska do koszykówki przy kompleksie Tartan Niebieskie Dachy (3 664 punkty),
  • modernizacja placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 8 (3 550 punktów),
  • modernizacja placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 35 (3 522 punktów),
  • wykonanie oświetlenia i poprawa bezpieczeństwa osiedlowej strefy aktywności przy ul. Górnośląskiej (3 058 punktów),
  • utworzenie siłowni na świeżym powietrzu przy Szkole Podstawowej 6 (3 025 punktów),
  • naprawa nawierzchni boiska przy Szkole Podstawowej nr 27 (2 819 punktów),
  • modernizacja placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 24 (2 748 punktów).

KOMENTARZE