TOB3CIT – to ogólnopolski projekt, który zaczyna działać także w Rudzie Śląskiej. W czwartek 12 stycznia lokalni partnerzy projektu podpisali list intencyjny. Wśród nich prócz przedstawicieli miejskich jednostek oraz policji znaleźli się przedstawiciele min. Telewizji Sfera.

 

Urząd Miasta Ruda Śląska, Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Komenda Miejska Policji, Telewizja Sfera i Wiadomości Rudzkie -  to partnerzy projektu „Odświeżamy nasze miasta.Tob3Cit”. Akcja ma przede wszystkim zwiększyć nacisk na przestrzeganie zakazu palenia w miejscach wolnych od dymu, podnieść świadomość na temat wpływu dymu tytoniowego i upowszechnić wiedzę na temat prawodawstwa.

Projekt realizowany będzie do 30 września 2013 roku. I zgodnie z zapowiedziami przyjmie różne formy.  - Pokażemy palaczom, że można nie palić. Oczywiście będą duże akcje promujące program, chcemy zorganizować konferencje na temat skutków palenia, będą też akcje, które będą uderzać w palaczy. - tłumaczy Prezydent Miasta Ruda Śląska Grażyna Dziedzic.
W ramach projektu przeprowadzone zostaną min. szkolenia dla funkcjonariuszy policji i straży miejskiej. List intencyjny w imieniu rudzkich policjantów podpisał inspektor Mirosław Górniak., który jak sam podkreślił program najlepiej rozpocząć od wprowadzania na własnym podwórku.
Na  terenie całego miasta projekt pomogą realizować lokalne media. Prócz tygodnika Wiadomości Rudzkie partnerem akcji została Telewizja Sfera. Od poniedziałku 16 stycznia na naszej antenie zobaczyć będą mogli Państwo min. spot towarzyszący akcji. - Arkadiusz Grzywaczewski, prezes zarządy Sfera Tv – Uczestniczymy w akcjach profilaktycznych organizowanych przez rudzki Sanepid od dawna. Również z chęcią przyłączamy się do tego typu akcji prowadzonych na terenie Bytomia oraz Radzionkowa. I w tym przypadku mamy nadzieję, że liczba palaczy się zmniejszy.
Jednym z priorytetów akcji, jest zwiększenie nacisku na przestrzeganie zakazu palenia w tzw. sferach bez dymu. Ruda Śląska od kilku już lat takie strefy wprowadziła min. na przystankach komunikacji miejskiej. Niestety co widać i przede wszystkim czuć, nie każdy do zakazu się stosuje. W 2011 roku rudzka Straż Miejska mandatem karnym ukarała 8 osób, łamiących zakaz palenia na przystankach, wydano ponadto 41 pouczeń.
Akcja „Odświeżamy nasze miasta ...” realizowana była w 2009 roku w trzech polskich miastach. Jej rezultaty namówiły inne gminy do wprowadzenia projektu, który trwać będzie 24 miesiące. 

KOMENTARZE