UM RADZIONKÓW UM RADZIONKÓW

Nowy sezon szachowy rozpoczęto w Radzionkowie corocznym, X już z kolei, Noworocznym Turniejem Szachowym zorganizowany w ramach ferii 2013 przez Centrum Kultury „Karolinka” i Urząd Miasta Radzionków. Zwycięzcą pierwszego turnieju szachowego w roku 2013 roku został Nikodem Sleźinski 6 pkt przed Pawłem Matyskiem 5 ½ pkt i Edwarem Ciuła 5 ½ pkt. Zawody rozgrywano systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund z czasem gry 15 minut na każdego zawodnika.

Walka o zwycięstwo tym razem trwała do samego końca, a szturm młodych zawodników okazał się bardzo skuteczny. Tym razem młodość górowała, a zawodnicy doświadczeni radzili sobie nieco gorzej z naporem młodości.

Prawdziwy najazd przeżył Radzionków, bo na turniej zjawiło się aż 46 zawodników z bardzo odległych miejsc. To już nie Bytom, Tarnowskie Góry ale Chorzów, Ruda Śląska, Sosnowiec, Katowice, Gliwice czy Zabrzeg (koło Bielska Białej).

Debiutujący stawili rutyniarzom duży opór i wyjechali jako zwycięzcy z Radzionkowa. Cieszy fakt, że prawie 30 zawodników to młodzież poniżej 18 lat, a rozpiętość wiekowa uczestników to od 6 do 74 lat. Klasyfikację prowadzono w trzech grupach open i młodzieżowej do lat 10, 14 i 18.

W grupie najmłodszych „Benjaminków” do 10 lat zwyciężyła Wiktoria Tarasek (Bytom) przed Arkiem Gajdzikiem (Piekary Śl.) i Jasiem Giołbasem (Tarnowskie Góry) po 2 pkt.

W grupie do 14 lat zwyciężył Marcin Pasieka 4 ½ pkt, drugi Szymon Turczyn 3 ½ pkt i Patryk Przykuta 3 pkt.

W grupie do 18 lat zwyciężyła Anna Kubica 5 pkt, Kamilem Stemplewski 4 ½ pkt i Łukasz Świerad 4 pkt. W zawodach uczestniczyła, jak na Radzionków, bardzo liczna grupa bo 46 zawodników.

To wielki sukces, bo przyjechali zawodnicy z dużo większych gmin niż Radzionków. Seniorów ucieszył fakt aż tak licznego udziału dzieci i młodzieży. Nie było to łatwe dla organizacji zawodów, ale dobra współpraca wszystkich zawodników i organizatorów pozwoliła przeżyć niezapomniane chwile i podwyższyć swoje umiejętności szachowe.

Zawody prowadzili Wojciech Hajda i Rudolf Sobczyk. Szczegółowe wyniki na chessarbiter.com.

Wyniki grupy OPEN                      W grupie do 10 lat kolejność  :
 1. Nikodem Ślezinski - 6 pkt        1. Wiktoria Tarasek - 2 ½ pkt
 2. Paweł  Matysek - 5 ½ pkt       2. Arek Gajdzik - 2 pkt
 3. Edward Ciuła - 5 pkt              3. Jan Giołbas - 2 pkt    

W grupie  do 14 lat kolejność  :             W grupie do 18 lat kolejność:
1. Marcin Pasiek - 4 ½ pkt                     1. Anna Kubicka - 5 pkt    
2. Szymon Turczyn - 3 ½ pkt                 2. Kamil Stemplewski - 4 ½ pkt
1. Patryk Przykuta - 3 pkt                       3. Łukasz Świerad - 4 pkt

Pozycja z partii seniora turnieju Igancego  Siwinskiego z  Kazimierzem  Tchórzewski   

Trudna końcówka ciężko-figurowa, Pan Ignacy jest w dużym niedoczasie ok. 40 sekund do końca partii. Początek dobry ale potem chwila nieuwagi i przegrana. Szkoda, bo senior grał w tym turnieju bardzo dobrze.  
1.Wf7 ! (plan He7 i Hg5 mat) , Wg4!  2. He7 , e4 3. Hf6 , e3 i potem opadła chorągiewka na zegarze białych  0-1. Szkoda bo po 4. Wf8 !!, Hh7 5. Wh8 maja wygraną partię.

Kolejne turnieje to:

XII GP Radzionkowa w szachach
6 kwietnia, 8 czerwca, 14 września, 9 listopada
godzina 9:30
Centrum Kultury „Karolinka”

Turniej Drużynowy Miast
13 kwietnia
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji
Skład drużyny to 4 zawodników (w tym dwóch do 18 lat)

CIDERSZACH 2013
27 - 30 grudnia

 

źródło: UM RADZIONKÓW

KOMENTARZE