Trzy tytuły wicemistrzowskie zdobyli zawodnicy z Rudy Śląskiej podczas FAMILY  CUP  XC MTB Cross Country  2017. W swoich kategoriach wiekowych drugie miejsca zajęli: Katarzyna Łakomska i Zbigniew Domżalski, który nie obronił tytułu Mistrza Polski z 2016 roku. Trzecie srebro trafiło do sztafety rodzinnej w składzie Marcel Łakomski, Katarzyna Łakomska i Zbigniew Domżalski

Prawo startu w zawodach mieli zawodnicy, którzy brali udział w poszczególnych 16-stu Mistrzostwach danego województwa.  Do ogólnopolskiego finału awansowało 6-ciu najlepszych zawodników z poszczególnych kategorii wiekowych oraz sześć najlepszych drużyn rodzinnych.
Kolarze rywalizowali na trudnej trasie, na dwóch pętlach o długości 800 m (dzieci, młodzież i sztafeta rodzinna) oraz 4,7 km (juniorzy i dorośli). Krótka pętla zaczynała się, po starcie trudnym podjazdem do połowy Góry Kamieńsk, następnie trzeba było pokonać trudny technicznie zjazd w dół stoku narciarskiego, z licznymi rowami i 120 stopniowymi zakrętami.

Prócz srebra w sztafecie rodzinnej Marcel Łakomski i Katarzyna Łakomy mogli zdobyć kolejne w innych kategoriach. Marcel zajął jednak indywidualnie 11. miejsce w kategorii chłopców od 11 do 12 lat, z kolei w duecie z Kasią uplasowali się na 5. pozycji w w rywalizacji dwuosobowych zespołów.