18 maja w Rudzie Śląskiej zaczął się Tydzień Godności Osób Niepełnosprawnych. W ramach tego tygodnia w mieście zorganizowano Pochód Godności, w którym udział wzięły nie tylko osoby niepełnosprawne, ale również ich rodzice i opiekunowie.

 

 

Pochód Godności jest to cykliczna impreza, zorganizowana w ramach Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych. Manifestując marszem swoje prawo do godności, w pochodzie przeszły osoby niepełnosprawne, ale również ich rodzice i opiekunowie, m.in. ze Stowarzyszenia Otwarte Serce, które powstało przy Szkole Podstawowej nr 12 Specjalnej im. Św. Łukasza w Rudzie Śląskiej.

Tydzień Godności Osób Niepełnosprawnych integruje społeczność, ale również zwraca uwagę na to, że niepełnosprawność nie oznacza wykluczenia z normalnego życia.

Tradycyjnie patronat honorowy święta obejmuje prezydent miasta Grażyna Dziedzic.

Warto dodać, że w 2017 roku budżet przeznaczony na zapewnienie różnych potrzeb osób niepełnosprawnych i starszych wynosił ponad 18 mln zł. Miasto otrzymało także ponad 3 mln zł. Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Środki te przeznaczone są na m.in. realizację zadań ustawowych tj. dofinansowanie kosztów działania warsztatów terapii zajęciowej oraz dofinansowanie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny.

Media

KOMENTARZE