W czwartek 31 maja zgodnie z kościelną tradycją ulicami miast przeszły procesje. W taki sposób wierni obchodzą Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej.

 

31 maja tysiące rudzian uczestniczyło w uroczystościach Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. W tradycji chrześcijańskiej to święto jest określane mianem Bożego Ciała i jest jednym z najważniejszych świąt katolickich w kraju. Wierni wspominają w ten dzień Ostatnią Wieczerzę oraz Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa.

Święto jest uzupełnieniem Wielkiego Czwartku. Ma ono charakter dziękczynny i radosny. Formą podziękowania są procesje, które przechodzą ulicami miast.

W Polsce Boże Ciało jest obchodzone wyjątkowo uroczyście. I chociaż udział w procesjach nie jest obowiązkowy, taki zwyczaj jest w Polsce zakorzeniony już od kilku wieków, a odbywają się one na ulicach każdej parafii.

Warto przypomnieć, że w Polsce Boże ciało zostało ustanowione dniem wolnym od pracy. Jest to święto ruchome i obchodzone 60 dni po Wielkanocy.

Media

KOMENTARZE